The Lost Crown (Tam Cözüm) 1
 
The Lost Crown

The Lost Crown (Tam Çözüm)

Makale: Akhenaton

1. Gün

İntroyu izleyin. Treniniz "Sleep Walker", "Sedge Marsh" tren istasyonunda duracak. İstasyon şefiyle bütün konuşmaları yapın ve tren hakkında bilgi alın. Ekrandaki üst okuyla trenin diğer ucuna gelin. Bekleme salonundaki afişleri inceleyin ve Saxton şehri hakkında bilgi edinin. Trenle gelen şarap fıçılarını inceleyin ve "The Bear" adlı bir lokale ait olduğunu öğrenin. Geri dönün ve ekranda alt-sol okla Saxton şehrine giden yolda ilerleyin. Tekrar ilerleyin, fakat kahramanımız Nigel Danwers, daha ileri gidemiyor. Geri dönün. Tren düdüğünü duyun ve istasyon şefini takip edin. Onunla tekrar konuşun ve bataklıkta yürüdüğünüz o patika hakkında ondan bilgi alın. O size trende bulduğu bir kızın cüzdanını verecek ve cüzdanın sahibini görürseniz ona vermenizi rica edecek. Envanterden cüzdanı inceleyin ve cüzdanın sahibinin" Lucy Reubans" adlı bir kız olduğunu görün. Yine envanterinizdeki paranormal araştırmalar yapan ve sizi buraya gönderen "Hadden" şirketinin bir bilgisayarının hacklenmesiyle ilgili belge ve resimleri, günlüğünüzü ve yapılacak işler listesini, sonrada yetkili kimliğinizi ve şirketin ulaşım telefonunu inceleyin.

Şimdi tekrar o patikaya geri dönün ve yolunuza devam edin. İleride Sedge Mars panosunu inceleyin ve panonun sol tarafındaki burada yaşayan hayvan resimlerine tek tek tıklayın ve onlar hakkında bilgi edinin. Haritayı inceleyin ve Saxton şehrine giden patikanın "Martello Kulesi'nden geçmekte olduğunu görün. Sol tarafa yürüyün ve kayıp cüzdanın sahibi Lucy'i görün. Sağa dönün ve ilerleyin. Kaya üzerindeki antik bir sembolü inceleyin.

Kayanın olduğu yerden üzerinde harita olan panoya geri dönün ve bu kez ekranın sağ tarafına yürüyün. Elinde dürbünle bataklıkta avlanan biri var. Onunla konuşmayı deneseniz de o pek konuşabileceğiniz biri değil. Yanındaki büyüteçli alandan nereye baktığını kontrol edin ve bir balıkçıl görün. Buranın ve buraya gelirken gördüğünüz kurbağanın ileriki günlerde bir fotoğrafını çekeceğinizi unutmayın. Sağa yürüyün ve deniz kenarında, yerdeki kırık 1. levha parçasını alın. Bir melodi sesi duyacaksınız. Artık her önemli ipucu buluşunuzda bu melodi sesini duyacağınızı aklınıza bir yere yazın.

Şimdi dürbünlü adamın yanına geri dönün ve ekranın üst tarafındaki yoldan ilerleyin. Burası da üzerinde antik sembol olan kayanın oraya çıkıyor. Şimdi ekranın sağ üst kısmına doğru, Martello Kulesine gelinceye kadar dümdüz ilerleyin. "Martello Kulesi'ne geldik. İlerlemeye devam edin. Yerdeki kırık 2. bir levha parçasını alın. Ekranın sağına doğru devam edin. Karşımıza bir yeraltı tüneli çıkacak. Yeraltı tünelinin üzerinde kırık bir levha alanı var ve üzerinde bir parçası var. Bizim elimizde de bulduğumuz 2 kayıp parça var. 1 tane daha gerekli. Yeraltı tünelinin sağına dönün. Kayalıklardaki 4. parçayı alın ve geri dönün. (Bu kayalıklardan henüz geçemiyoruz. Oyunda bazı güzergahların ipuçları buldukça ve bazı olaylar geliştikçe aktif olduğunu unutmayın.) Bütün kırık parçaları envanterimizden alıp Yeraltı tünelinin sağ-üst tarafında gördüğümüz o bulmaca alanına yerleştirin ve her kırık parçayı yerleştirmemizde levhanın tamamını meydana getirecek şekilde üzerlerindeki vidalara tıklayarak döndürmeye çalışın. Bu işlem, biraz hassaslık isteyebilir. Tüm parçalar doğru şekilde konumlandırıldığında bir ding sesi duyacaksınız ve bu yeraltı tünelinin erozyon tehlikesi taşıdığını, dikkatli geçilmesi gerektiğini öğreneceksiniz.

the last crown, item 1

Şimdi yeraltı tünelinden içeri girin. Yerde eski bir gazete göreceksiniz. Okuyun. Tünelin kenarındaki ikinci bir antik sembole göz atın. Ekranın sağına doğru ilerleyin ve ikinci bir gazeteye göz atın. Tel ızgarayla kapanmış alana boşluktan göz atın. Birtakım gölgeler. Şimdi geri dönün ve bu yeraltı tünelinin çıkışına doğru ilerleyin. Burası sahile giden yol. Kayalıkların üzerinde terkedilmiş bir yapı var. Suyun içinde oyuncak ayısını almaya çalışan bir çocuk ve bisikleti. Bisikletin bulunduğu yol çocuk orda olduğu için kapalı ve bu yüzden şimdilik oradan gidemiyoruz. Önce yapmamız gereken bir iş var. Ekranın soluna doğru yürüyün. Yanında köpeğiyle denizi seyreden bir kadın var:Nanny Noah. Onunla bütün konuşmaları sırayla yapın. (Bu arada oyunda bazı sorular sorduğunuzda konu konuyu açar ve yeni diyaloglar görürsünüz. Bazen önemli bir ipucu, bu diyalogların arasında gizli olabilir. Bu yüzden mümkünse hangi diyalogda kaldığınızı aklınıza not edin ve olabildiğince çok soru cevabı alın.) "May Day" kutlamaları hakkında bilgi alın. (Bugünün 28 Nisan Cuma olduğunu unutmayın.) Geri dönün. Bisikletli çocuk şimdi orda yok ve o yol şimdi gidilebilir yani aktif durumda. O yoldan ilerleyin. Sonra sola dönün. Tekrar sola ve merdivenleri çıkın. Duvardaki "kayıp kedi" ilanına doğru ilerleyin ve o ilanı inceleyin. Telefon numarası otomatik olarak envanterinize eklenecek. Sağa doğru ilerleyin. İşte "The Bear". Kapının yanındaki menüyü inceleyin. Sonra içeri girin. Şömineyi ve oradaki kediyi inceleyin. Resimleri inceleyin. Tuvaletlerin olduğu bölüme doğru yürüyün. Sağdaki kapıdan içeri girin. Saati inceleyin ve 9'da durmuş olduğunu görün. Sağa dönün ve paravandan bir fotoğraf yarışmasıyla ilgili bir "Saxton Snappers" broşürü alın. Geri dönün ve oradaki kadınla (Morgan'la) konuşun. Bir haftalığına yazlık bir kulübe kiralayacaksınız. Envanterinize kulübenizin anahtarı, bir şişe su ve Saxton şehir haritası eklendi.

Saxton haritası, Saxton map

Dışarı çıkın ve beyaz gömlekli adama doğru ilerleyin. Alex Spitmoor... O, bir gazeteci. Elinde bir PDA var. Onunla konuşun. Sola ilerleyin. Bankın yanındaki Profesör Hardacre ile konuşun. O gittikten sonra sağdaki kulübeyi inceleyin. Kiraladığınız yer burası. Kapıdan her girişinizde envanterinizdeki anahtarı kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. İçeri girin. Burası oturma odası ve berbat bir halde. Etrafı inceleyin. Elektrikler yok. Ayrıca telefonun da arızalı olduğunu göreceksiniz. Koridora ilerleyin. Soldaki kapı, mutfak. Sağdaki ise banyo. Mutfağa girin. Mavi bir tabağın arkasında bir kitap duruyor. Çekmeceleri karıştırın ve dokümanları okuyun. Koridora dönün ve banyoya girin. Etrafı inceleyin. Küveti, dolabı ve aynayı kontrol edin. Koridora dönün. Mutfaktan bir gürültü sesi geldi. Mutfağa dönün. O gördüğümüz mavi tabak yere düşüp kırılmış. Şimdi kitabı, eski bir günlüğü inceleyip okuyun. Günlüğün diğer sayfalarının boş olduğunu görün. Tekrar koridora dönün. Kapıların üzerindeki ahşap oymaları ve duvardaki resimleri inceleyin. (Ahşap oymalardaki değirmen sembollerinin yerini unutmayın. İlerde lazım olacak.) Koridorun soluna ilerleyin. Son bir resmi inceleyin. Soldaki duvarı inceleyin. Oturma odasına dönün ve merdivenin başındaki diğer bir değirmen sembolünü inceleyin.

Merdivenlerden yukarı çıkın. Buraya iç balkon adını verelim. İçerden bir gürültü sesi geliyor. Solumuzdaki son değirmen sembolünü ve duvarlardaki resimleri inceleyin. Sonra sağa doğru ilerleyin. Burası yatak odası. Gürültü yatağın solundaki sandıktan geliyor. İçinde bir kedi mi var ne??? Duvarın üzerindeki doldurulmuş geyik başını inceleyin. Üzerine tıklayınca gizli bir anahtar bulacaksınız. Sandığı envanterinizdeki bu eski anahtarla açın. Garip. Sandık boş. Kapatın ve arkanızdaki masayı inceleyin. Boş bir fotoğraf albümü ve birkaç bozuk para. (İlerde çektiğimiz paranormal aktivite resimlerini bu albüme yerleştireceğiz.) Dolabı inceleyin. Hadden şirketine ait doküman ve resimleri yerleştirmek için mükemmel bir yer. Envanterinizdeki bu belgeler, otomatikman dolaba yerleşecek. Dilediğinizde dolabı açıp okuyabilirsiniz. Tekrar duvardaki geyik başını inceleyin ve altındaki levhada " Frederick Ager" tarafından bağışlandığını okuyun. Bu isim, oyunda karşılaşacağınız paranormal olaylarda bol bol karşınıza çıkacak. Aklınızın bir yerine bu ismi not edin. Uyku vakti. Yatağı tıklayın. Kahramanımız Nigel, bugün oldukça yorucu birgün geçirdi.

Gece uyanacaksınız. Birisi kapıya tıklıyor. Yapacak işler listenize yeni bir şey daha eklendi. Oturma odasına inin. Etraf temizlenmiş. Fincanın altına bırakılmış bir not var. "The Bear'da kulübeyi kiraladığımız Morgan Monkle tarafından bırakılmış. Kapı hala vuruluyor. Kapıyı açın ve dışarı çıkın. Kimseler yok. Mutfak odanızın lambası yanıp sönüyor. Üç kısa, üç uzun ve üç kısa. S.O.S.??? Birisi sizden yardım mı istiyor? Sağa doğru ilerleyin. Profesör Hardacre'yi göreceksiniz. Onu takip edin. Liman duvarlarına geldiğinde duracak. Yanına gidin ve onunla konuşun. Sizi bataklık hakkında uyarıyor ve yarın "Göz'de onunla tekrar konuşmasını istiyor. (Göz, bataklığın gözü. Sahilde bulunan bir mağara.)

"The Bear'a dönün. Varillerin üzerinde Alex'in PDA'sına göz atın. "One New Message" (Yeni bir mesaj var) yazan yere tıklayın. Ana menüye dönüp üstteki simgelerden birine tıklayın. Alex, sizden de bahsediyor. Tekrar Ana Menü'ye dönüp PDA'yı bırakın ve "The Bear"ın kapısından içeri girin. Hatırlayın, Morgan, bir not bırakmıştı. Onunla konuşun."Tuvaletler" yazan kapıdan içeri girin. İçerden konuşma sesleri geliyor. Sağdaki açık kapıdan içeri girin. O da ne! İçeride hiç kimse yok! Saati tekrar kontrol edin. Hala 9'da. "The Bear'dan çıkın ve sola doğru ilerleyin. Merdivenin üstünde "May Day" kutlamaları için hazırlıklar yapan adamla konuşun.

Sağda bir kedi var. O yöne doğru gidin. Hadden şirketiyle telefon görüşmesi yapmanız ve bu yüzden de bir telefon kulübesi bulmanız gerekiyor. Karşınızda yol ikiye ayrılıyor. Sağa dönün. Bir yön levhası. "Harbor", geldiğiniz liman yönü. "Museum", müzeye giden yol ve "Coast Path" da sahil yolunu gösteriyor. Siz, sahil yolunu seçin. İşte telefon kulübesi orda. Ama önce "May Day" günü için afiş yapıştıran Lucy ile konuşun. Ona kaybettiği cüzdanını verin ve ona sorular sorun. Daktilo sesleri mi geliyor? Yandaki ışık gelen pencereye göz atın. Masanın üzerinde bir daktilo ve şarap şişesi var ama içerde hiç kimse yok. Telefon kulübesine girin. Telefonun arkasındaki Alex Smitmoor'un arkasında telefon numarası olan kartını otomatik olarak alacaksınız. Ona telefon etmek için bu kartı telefonun üzerindeki tuşlara yerleştirin ve ona telefon edin. Telesekreter çıktı. Aynı şekilde envanterinizdeki Hadden Paranormal Olaylar Endüstrisi'ne ait kartı da telefon tuşlarına yerleştirin ve karşınızdaki Mr. Hadden'le konuşun. Tavşan ve karga? Kahramanımız Nigel, sonunda paranormal araştırmalar yapmayı kabul edecek. Ayrıca sana yarın paranormal olayları araştırmak için kullanılan bazı teknolojik ekipmanlar da gönderilecek.

Harbour /Liman yönünü izleyerek yazlık kulübenize geri dönün. Banyoya girin. İçerisi karanlık. O da ne! Sol da bir insan gölgesi mi var? Işığı açın. Panik yok, cansız bir manken. (Bu oyunu kesinlikle gece tek başınıza oynamamalısınız )) Küvete göz atın. Bu saçlar ne? Aynaya bakın. Buharlanmış. Biri içeride duş mu almış??? Envanterinizdeki su şişesini kullanarak aynayı temizleyin. İyyyk! Bir kadın yüzü!!! Karşınızdaki ruhla iletişim kurmaya çalışın. Mutfağa girin ve yanıp sönen lambayı kontrol edin. Koridora dönün ve sola doğru ilerleyin. Sesler duyacaksınız. Üzerinde bir kapı izi olan duvarı kontrol edin. (Eskiden burada gerçekten de bir kapı vardı. Fakat ne olduysa kapı olan yere duvar örülmüş.) Duvarı inceleyin. Çürümüş et kokusu duyacaksınız. Oturma odasına geri dönün. Şimdi (gece gece) ruh çağırmayı deneyeceğiz. Masanın üzerindeki fincan acaba işimizi görür mü 😇 Fincanı inceleyin ve şu an evin içinde bulunan ruha sorular sormayı deneyin. Cevap olarak fincan hareket edecek. Ruh çağırma senası sona erince bozuk olan telefonu kontrol edin. Karşıda kimse var mı dinleyin. Tekrar banyoya dönün. Işığı yakıp küveti tekrar kontrol edin. Yatak odasına gidin. Yatağa tıklayıp uyumaya devam edin. Sabaha kadar karabasan göreceksiniz.

1. Gün2. Gün3. Gün4. Gün5. Gün ❯

Akhenaton'un Diğer Yazıları ❯❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739963 ziyaretçi (134026316 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler