The Walking Dead (Oyun Incelemesi)
 
The Walking Dead, game, Telltale

The Walking Dead (Oyun İncelemesi)

Makale: Akhenaton

Walking Dead, Telltale Games tarafından 2012'de çıkarılan bir video oyunudur. Oyun, toplam 5 farklı episode (bölüm)den oluşmaktadır. Çizgi roman tarzı grafikleri ve hayatta kalmanın ön planda olduğu bir oyundur. 2012'de birçok websitesi tarafından yılın oyunu seçilmiştir.

Walking Dead, bilinen oyunların aksine hareket ve aksiyon sahnelerinden çok Max Payne tarzında ve dramatik öğelerin ön planda olduğu bir oyundur. Olaylar, belli bir çizgide değil, akıllı zeka kullanılarak kahramanların seçim ve tarzlarına uygun ölçüde gelişir. Yani yaptığınız seçimler, oyunda ön plana çıkardığınız kişiliğiniz ve insan ilişkilerindeki beceriniz, oyunda nasıl ilerleyeceğinizi büyük ölçüde etkiler. Dürüst, yardımsever, doğru kararlar verebilen bir lider kişiliği oynadığınız gibi kendinizden başka hiç kimseyi düşünmeyen, yalancı, şarlatan da olabilir; kısaca karakterinizin kişiliğini kendi tarzınızla yine siz kendiniz yazarsınız. Tabii öyküyü ve sonu da.

Oyunda daha önceden yazdığım gibi insan ilişkilerinde beceriniz büyük rol oynar. Bu yüzden gerçek anlamda oyunun kahramanı kendinizsinizdir. Çoğu kez yapacağınız tercihlere göre oyun ilerlemesinde zor durumda kalabilir ya da problemleri çözerken gurubunuzun desteğini alabilirsiniz.

Oyunun zor yönü işte budur. Kimi kollayıp kimi daha az kollayacağınız, vereceğiniz kararlarda kimleri daha fazla düşüneceğiniz ve kaybetmek istemeyeceğiniz, koruyuculuğunu üstlendiğiniz küçük tatlı kız Clementine için çok iyi bir baba mı yoksa sürekli desteğine ihtiyaç duyduğunuz Kenny için iyi bir dost mu, bu ikisi arasında sınırı nasıl belirleyeceğiniz, bir orta yol bulunmayan kimi tercilerde kimi kaybetmeyi göze alabileceğiniz, iki kişiyi aynı anda kurtarmanın imkansız olduğu durumlarda kimin yardımına koşup hangisinin yaşayıp hangisinin yaşamayacağına karar vermek zorunda olacağınız; size oyunda iyi ve kötü bu kararların sonuçları olarak yansıyacak, keşke onun değil diğerinin sözünü dinleseydim diye çoğu kez pişman olacak ve o bölümü baştan tekrar oynamak zorunda kalacaksınız. Tabii vereceğiniz kararlarda ve konuşmalarınızda sürenin bazen çok kısa olması, işinizi daha da zorlaştıracak.

Clementine
Clementine

Oyunun Konusu

Oyun, konusunu The Walking Dead (Yürüyen Ölüler) adlı Robert Kirkman tarafından yazılan ve Tony Moore tarafından çizilen bir çizgi-romandan almaktadır. Aynı çizgi-romandan hareketle dizisi de çekilmiştir. Oyunda dünyanın sonunu getiren bir zombi salgınının ilk gününde, işlediğiniz bir cinayet yüzünden bir polis aracıyla cezaevine gönderilen ve zombilerden kaçarken Clementine adlı 9 yaşındaki küçük bir kızın koruyuculuğunu üstlenen Lee Everett adlı kahramanı canlandırıyorsunuz.

Senaryo, tamamen sizin seçimlerinize bağlı olarak gelişen bir yapıda olduğu için sadece ana hatlarını anlatmak kalıyor bana haliyle de.

Episod 1'de bu salgının ilk gününde hayatta kalma mücadelesi veriyor ve yardım ararken bir ağaç evine sığınmış küçük Clementine (Klementayn) ile karşılaşıyorsunuz. Onun anne ve babasının şehir dışında olduğunu öğrenip yanınıza alıyor ve bir çiftliğe gidiyorsunuz. Burada yeni insanlarla ve tüm episodlar boyunca size eşlik edecek olan ve Clementine'den sonra en çok onu desteklemeniz gereken Kenny ve onun ailesiyle tanışıyorsunuz. Zombilerin çiftliğe saldırması ve çiftlik sahibinin oğlunu öldürmesi yüzünden oradan ayrılmak ve Kenny ve ailesiyle birlikte Macon'a, yani ailenizin yaşadığı yere gitmek zorunda kalıyorsunuz. Macon'da da ne yazık ki durumlar pek iyi gitmiyor. Ailenizin (anne, baba ve kardeşinizin) ölmüş olduğunu görüyorsunuz. Karşılaştığınız yeni grupla onlara katılıyor ve sonunda ailenize ait olan o yerden de ayrılıyor ve terk edilmiş bir otele yerleşiyorsunuz.

Episod 2, gurubunuzun artık yiyecek bulmakta sıkıntı yaşadığı ve bölümün adı gibi gurupça yiyeceğe, güvenli bir yere ve suya, yani bütün gurubunuz dahil olmak üzere "yardıma muhtaç" olduğunuz zamanlar ve o sıkıntılı zamanda bir mandırada yaşayan iki kişinin sizden yiyecek karşılığı benzin istemesi ve mandırada geçen olaylar anlatılıyor. Tabii gurubun lideri olan Lilly ile Kenny arasında geçen gurupta kararları kim verecek kavgaları da bu bölüme damga vuruyor. Bölümün sonunda mandırada yaşayan insanların bu zombi salgını ve getirdiği dramlarıyla karşılaşıyor, onların insan etini yediği gerçeğiyle yüzyüze kalıyorsunuz. Bir de yine bölüm sonunda terk edilmiş bir araba ve o yiyecekleri alıp almamanız konusunda yaptığınız tercih, oyunun son bölümünde yani episod 5'te karşınıza çıkıyor.

Episod 3'te Lilly ile Kenny yine rekabet halinde. Eğer Kenny'nin karavanında kendinize bir yer bulmak için bu bölümde Kenny'nin arkasında olmanız gerekiyor. Zaten gurubun başı Lilly'de Episod 2'de babasının Kenny tarafından başı ezilerek öldürülmesi yüzünden psikolojisi tamamen çökmüş durumda ve bu depresif kişilikle gurubunuzda size en yakın olan kişiyi silahıyla kafasından vuruyor. Haydutların ve zombi baskınının nedeniyle otelden ayrılmak zorunda kalıyor ve bir trene rastlıyorsunuz ve treni çalıştırmayı becerip bölüm adı olan "uzun yol'culuğunuz başlamış oluyor. Bu bölümde de Kenny, karısını ve oğlunu kaybediyor ve Lilly'nin düştüğü çöküntüye bu kez o düşüyor. Bölüm sonunda rastlayacağınız Clem ve Omid'le iyi ilişkiler kurmanızı öneririm. Hatta Kenny'i çoğu kez kaşınıza almak zorunda kalsanız da. Çünkü Episod 6'de sonunda siz de ölüyorsunuz ve bu ikisi, Clementine'ye aile olmak için oldukça iyi bir aday olabilir. Depresif Kenny ile sürekli birilerinin ölümüne sebep olan genç ve aptal Ben'den size bir fayda yokken hem de.

Episod 4, tren yolculuğunun sonu ve yine değişen dünyanın dramlarına tanık olacağınız olaylar anlatılıyor. Burada Crayford gurubu denilen insanlar, hayatta kalabilmek için sadece içlerinde güçlüleri barındıran, çocukları, yaşlıları ve hasta olanları ölüme terk eden insanlar. Bu bölümde Molly'i tanımak için pek fırsatımız olmuyor. Ama Crayford'da ilaç, benzin ve tekne için akü ararken onun da dramına tanık oluyoruz ve zaten tekne en fazla 5 kişilik olduğu için o da guruptan ayrılıyor. Bu bölümde Ben, Kenny'nin ailesinin ölümüne neden olduğunu bütün guruba itiraf ediyor ve onun guruptan ayrılıp ayrılmaması konusunda Clementine ya da Kenny'i arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bölüm sonunda Clementine, gizlice ailesini bulmak için evi terk ediyor ve siz, onu aramak için dışarı çıktığınızda bir zombi tarafından ısırılıyorsunuz.

Episod 5, yani son bölüm, sizin ısırılma olayınız çevresinde dönüyor. Bölüm adı: "Vakit yok". Zombiye dönüşmeden önce Clementine'yi kaçıran telsizdeki meçhul adamdan kurtarmak zorundasınız. Bu son bölüm, fazlasıyla dram ağırlıklı ve artık kendi kızınız gibi sevdiğiniz, trende saçlarını kendi ellerinizle kestiğiniz ve artık öz babası konumuna geldiğiniz Clementine için neler yapabileceğiniz, neleri feda edip etmeyeceğiniz, onun hayatta kalması için onu kime emanet edebileceğiniz ve ona vereceğiniz son öğütler ve hayat dersleri damgasını vuruyor bölüme. Duygusal mı, gerçekten kızını düşünen bir baba mı? Episod 4'te "her köşe başında" zombilerle karşılaşıyordunuz. Bu bölümde ise her köşe başında bir dramla. Kenny ve hala yaşıyorsa Ben, bu bölümde ölüyor. Omid ve Clem'i güvende tutmanız gerekiyor. Çünkü Clementine'yi korumak için sadece onlar kalıyor geriye. Herhalde Walking Dead oyuncularına en çok koyan bölüm de Clementine ile vedalaşma sahneniz olacak. Bu sahnenin çoğu oyuncuyu (gerçekten) çok üzdüğünü de hesaba katarsak. Oyun, gerçekten de yılın hatta gelmiş geçmiş tüm video oyunlarının en başarılısı olmayı hak ediyor. Çünkü hiçbir oyun, sanal oyuncularına bu kadar empati ve oyunun tamamen içinde olma becerisi aktaramıyor.

Akhenaton'un Diğer Yazıları ❯

Örnek Oynanışlar

Soundtrack

Oyundan Resimler

Walking Dead, Clementine, game, oyun

Walking Dead, Clementine, game, oyun

Walking Dead, Clementine, game, oyun

Walking Dead, Clementine, game, oyun

Walking Dead, Clementine, game, oyunBu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Mert, 18.01.2016, 09:46 (UTC):
Selam beyler.

Yorumu gönderen: Ayşegül, 08.01.2014, 08:46 (UTC):
Yani burada bahsedilen bir pc oyunu değil mi?!
Benim hiiiiiç tecrübemin ve bilgimin olmadığı bir konu olmasına rağmen öylesine tutkulu ve gerçekçi bir dille anlatılıyor ki, sanki bir oyun oynamıyorsunuz da hayatınızın macerasını yaşıyorsunuz hissi veriyor... Bu kadar mı içine çekiyor insanı bu oyunlar? demek ki bu yüzden dünya ile bağlarını koparıyor oyuncular hani ya dünya yıkılsa duymuyorlar en azından ben böyle gözlemledim... Bizim oğlan oyun oynadık sabahladık arkadaşlarla derken sebep buymuş meğer :) zor tabii o taraftan bu tarafa geçiş yapmak...

O kadar mücadeleyi oyunun sonunda ölmek için mi veriyorsunuz?! Ama en gerçekçi yanı da bu sanırım... dünya hayatı da böyle bir şey zaten... eh, çok da sanal değil demek ki herşey de bir gerçeklik payı var; bu pc oyunlarında bile... anlatım şekli çok hoşuma gitti açıkçası...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739961 ziyaretçi (134026303 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler