Thomas Alva Edison
 
Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison (11 Şubat 1847 – 18 Ekim 1931), 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icâtları, tamamen orijinal olmakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi ya da yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Yine de Edison, elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Patentlerinin çoğu Amerika'nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarına da sahiptir.

Thomas Edison, Ohio eyaletinin Milan Kasabası'nda Samuel Ogden Edison, Jr ve Nancy Matthews Elliott'un yedinci çocukları olarak doğdu. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşen Edison, ilköğrenimine yaşadığı bir hastalık dolayısıyla geç başladı. Ancak yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Kanada'da daha önce öğretmenlik yapmış olan annesi, büyük bir zevkle oğlunun eğitimine evde devam ediyordu. Okuması ve tecrübe edinmesi için onu sık sık teşvik ediyordu ve onu sık sık kontrol ediyordu. Derslerinin çoğu, çok iyiydi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.

Bu arada evlerinde bir kimya laboratuarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu. Bir süre sonra arkadaşıyla telgraf yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. 12 yaşındaysa, duymada güçlük yaşamaya başladı. Bunun sebebi olarak birçok teori ortaya atıldıysa da, Edison'a göre kendisi sağır oldu çünkü kendi kulakları tarafından bir tren vagonuna çekilmişti. 12 yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete ve şekerleme satmaya başlayan, ömrünü kurtardığı Jimmie Mackenzie tarafından telgraf operatörlüğü işine başladı. Jimmie'nin Michigan'daki Clemen Dağları'nda J.U. Mackenzie istasyon temsilcisi babası, oğlunun Edison'u kendi kanatları altına almasını ve onu yetiştirmesinden çok minnettardı. Edison'un sağırlığı onu etkilemişti ve yanındaki telgraftan gelen sesleri tekrar duyması için onu teşvik etti. Bu dönemde Edison, telgrafıyla uğraştı arkadaşı da yanında ona yardım ediyordu. "Mükemmel İcat" adlı yapıtı okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan komşusunun deneylerini tekrarladı, bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı. O yıllardaki akıl hocalarından biri de, telgrafçı ve kaşif Franklin Leonard Pope'ydi. Kendisi fakirleşen Edison'a çalışması ve yaşaması için Elizabeth, New Jersey'deki yerini kullanmasına izin verdi.

Elektrikli telgrafla alakalı ilk buluşlarından biri de, borsadaki değerleri kaydeden bir cihazdı: "Stock Ticker". Edison'un kabul görmüş ilk icâdı, elektrikli oy kaydediciydi (28 Ekim 1868 ).

24 Aralık 1871 yılında, 2 ay önce tanışmış olduğu 16 yaşındaki Mary Stilwell ile evlendi. Üç çocukları oldu: Marion Estelle Edison, Thomas Alva Edison, Jr. (bilinen adıyla Dash) ve William Leslie Edison. Mary Edison, 9 Ağustos 1884'te hayatını kaybetti.

1880'lerde Fort Myers, Florida'dan bir arsa satın aldı ve daha sonra burada kışları kalmak için kendine küçük bir ev inşa ettirdi. Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford, yakın bir zaman sonra Edison'un evinin birkaç yüz metre ötesine taşındı. Bu nedenle Edison ve Ford, ölene dek arkadaş kaldılar.

Edison ikinci evliliğini 19 yaşındaki Mina Miller ile gerçekleştirdi (24 Şubat 1886). Bu evliliğinden de üç çocuk sahibi oldu: Madeleine Edison, Charles Edison ve Theodore Edison.

Thomas Alva Edison, kariyerine New Jersey'deki Newark'ta otomatik tekrarlayıcı ve geliştirilmiş telgraf cihazları ile mucit olarak başlamıştır. Ancak ona ün kazandıran ilk keşfi 1877 yılında geliştirdiği fonograftı. Bu başarı, halk tarafından çok beklenmedik bir ilgiyle karşılanmış ve genelde büyülü olarak görünmüştür. Edison, o zamanlarda yaşadığı şehir olan "Menlo Park'ın Büyücüsü" diye de bilinir. Edison'un fonografı, kayıtlarını çok ince, kalay yaprağından yapılmış bir silindire gerçekleştirildiğinden kayıtlar sadece birkaç kez dinlenebilirdi. 1880'lerde balmumuyla kaplanmış karton silindirler kullanılan yeni modeller Alexander Graham Bell, Chichester Bell ve Charles Tainter tarafından üretilmeye başladı. Thomas Edison'un "Mükemmel Fonograf"ı yapmak için çalışmalarına devam etmesinin sebeplerinden biri de budur.

Thomas Edison, özgür düşünceli biriydi ve yanlısıydı. İlahiyatçı kesimin çizdiği Tanrı portresine inanmıyordu; ancak ulu bir güce olan inancından da şüphe etmiyordu. İnanışıyla ilgili pozisyonunu, Hıristiyan inanışıyla saldırgan agnostisizm arasında bir yer olarak tanımlıyordu.

Edison'un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey'deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. Edison, birçok icadını resmi olarak bu laboratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.

Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık'ında Edison'un laboratuar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer'ı özel kılansa, elektrik ampulünün icâdındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer, 1880'de Edison'un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkideki ilk yılında Francis Robbins Upton'un genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison'a göre Hammer, elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000'e yakın patenti bulunmaktadır.

Kişisel Özellikleri

Adı: Thomas Alva Edison
Anne Adı: Nancy Matthews Elliott
Baba Adı: Samuel Ogden Edison Jr
Doğum Yeri: Milan, Ohio / ABD
Doğum Tarihi: 11 Şubat 1847
Ölüm Yeri: New Jersey, ABD.
Ölüm Tarihi: 18 Ekim 1931
Rumuzu: The Wizard of Menlo Park (Menlo Park Büyücüsü)
Boyu:: 5' 10" (1.78 metre)
Kilosu: Doğumunda 45 gram, olgunluk 85 kilo.
Bel: 158, 5 cm
Göz Rengi: Mavi
Saç Rengi: Gençliğinde koyu kahverengi, yaşlandıkça griye dönüştü.
Burcu: Kova
Eğitim: Cooper Union (1875–1879)
Milliyet: Hollandalı
Mesleği: Mucit, İşadamı
Çocukları: Theodore Miller Edison, Charles Edison, Thomas Alva Edison Jr, Madeleine Edison, William Leslie Edison, Marion Estelle Edison
En Sevdiği Yiyecekler: Karides, elma, köfte, ekmek ve puding.
En Sevdiği İcadı: Fonograf
Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Yaser, 02.01.2017, 22:09 (UTC):
Emeğe saygı daha iyisini siz yazın biz okuyalım ;)

Yorumu gönderen: menekşe, 26.04.2010, 06:17 (UTC):
herşey var ama fiziksel özellikler yok. bana fiziksel özellikler lazım

Yorumu gönderen: İsmaiL, 11.03.2010, 15:29 (UTC):
Haklısınız Biz Boy Die Araştırdık Burda Heryerde Olan BilgiLeR Var Manyak Hocanın TekinE Denk Gelddik..HocA Bulabiliosan Sen BuL..

Yorumu gönderen: mis, 06.03.2010, 18:19 (UTC):
bu kadar grekli bilgiler için tşk ama boyu kilosu saçı rengini isteyen ögretmene ne demek lazım

Yorumu gönderen: böög, 24.02.2010, 13:13 (UTC):
böög

Yorumu gönderen: aaa, 22.02.2010, 18:25 (UTC):
herşey var ama kişisel özellikleri yok

Yorumu gönderen: alii, 21.02.2010, 15:46 (UTC):
hiç bişe eklememişler

Yorumu gönderen: fuat, 16.02.2010, 19:54 (UTC):
bu kadar büyük mucit se hakkında yazacak bir şey bulamadınızmı yazık olmuş allahı bulamayan hiç bir şey bulmuş sayılmaz

Yorumu gönderen: aybala, 11.02.2010, 16:54 (UTC):
bende hiçbirşey bulamadım

Yorumu gönderen: iiiiiiiii, 10.02.2010, 18:50 (UTC):
hiç işime yaramadıı

Yorumu gönderen: assssss, 09.02.2010, 19:40 (UTC):
aaaaaaaaaaaaa

Yorumu gönderen: ssss, 09.02.2010, 19:34 (UTC):
Fıs olmus (ANLAMAYANLAR İÇİN KÖTÜ)

Yorumu gönderen: bedirhan, 02.02.2010, 18:34 (UTC):
boş koymasanda olurdu

Yorumu gönderen: dilara, 06.01.2010, 11:43 (UTC):
hiç bir şey yok

Yorumu gönderen: yasemen, 18.11.2009, 17:24 (UTC):
Hiç güzel olmamışBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52987787 ziyaretçi (134768004 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler