Ticaniye ve Ticanilik
 
ticaniye, ticanilik

Ticaniye ve Ticanilik

Kategori: Dinler Tarihi

Ticanilik, 1785 yıllarında Afrika'nın kuzey batısında ortaya çıkan bir tarîkattir. Kurucusu; Ebu'l-Abbas Ahmed b. Muhammed el-Ticanî'dir. Kurucusuna nispetle bu adı almıştır. Tarikatın kurucusu, tarîkatının esaslarını bizzat Hz. Peygamberden rüyada değil uyanıkken aldığını söyler.

Tarîkat mensuplarına "ahpab" denilir. Bunların kendi tarîkatlarından çıkıp başka bir tarîkata girmeleri kesinlikle yasaktır. Virdleri, sabah namazından kuşluk vaktine ve ikindi namazından yatsı namazına kadar olan vakitte yapılır. Bu vakitlerde yapılamayan virdler başka bir zamanda telafi edilir. Büyük, küçük, kadın erkek, asî, itaatkâr herkes tarîkata girebilir.

Zikir esnasında Hz. Peygambere teveccüh edilir; yani onun huzurunda gibi oturulur. Tarîkat mensuplarının zikir dışındaki bir görevleri de hükümete itaattir. Bu yüzden Cezayir'in Fransız işgalinde bulunduğu zamanlarda Fransızlarla iyi geçinmişlerdir. Ticanî tarîkatının en yaygın olduğu yerler, kuzey ve batı Afrika'dır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: tarkan, 26.04.2016, 18:29 (UTC):
virtlerinizi bilmek ve size katilmak istiyorum..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52996133 ziyaretçi (134790820 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler