Tip'ta Karabasan
 

Tıp'ta Karabasan

Birçok kişinin endişe ettiği "karabasan"ın basit bir uyku hastalığı olduğu belirtildi.

Karabasanın basit bir uyku hastalığı olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, "Karabasan, uykuya daldıktan bir süre sonra şeytanın gelip göğse oturması, boğazınızı sıkması, nefes alamama, hiçbir yerinizi oynatamama, bağıramama, yardım isteyememe şeklinde tarif edilen müthiş bir dehşet ve panik tablosu olarak tanımlanır.

Kültürümüzde cinlerle ilişkilendirilen ve sıklıkla hocalara danışılan bu durum, aslında basit bir uyku bozukluğudur. Bu olay, uykuya daldıktan kısa bir süre sonra özellikle genç insanlarda hafif uykudan derin uykuya geçiş esnasında üst beyinle alt beyin arasında geçici bir uyumsuzluktan kaynaklanan sorun nedeniyle yaşanabilmektedir.

Bu olay bütün dünyada yaygın olarak görülmektedir. Örneğin bunun Japon halk kültüründe deniz cinlerine, İngiliz halk kültüründe hortlaklara, Kuzey Amerika'da cadılara bağlı olduğu zannedilirmiş. Ülkemizde bunun çok basit, tedavi edilebilen nörolojik bir sorun olduğu maalesef bilinmemektedir.

İnsanlarımız bu konuda ehil olmayan kişilere gidip zaman kaybetmektedirler. Bu hastaların mutlaka nörolojik muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Bu tür hastaların bazılarında çok nadir olarak tümör, kanser, damar yumaklaşması ya da iltihap gibi beyin sapı kisti saptanabilmektedir. Bu gibi durumların bertaraf edilebilmesi için hastaların ciddi bir nörolojik incelemeden geçirilmeleri şarttır. Tedavi kısa, basit, kolay ve kesindir" diye konuştu.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: deathangel, 26.07.2010, 02:08 (UTC):
burayada yazımı yazıyım arkadaşlar böyle sorununuz varsa hemen doktora gidin sürekli bu olayı yaşıyorsanız hemen bence gidin ben yaşadım olayı gündüzdü hemde gece değil üst üste kendim olmasına izin verdim ve ne olduğunu anladım kısa süreli felç oluyorsunuz kımıldayamıyorsunuz ama herşeyi görüp duyuyorsunuz bunu ben üst üste gündüz yatarken denedim ve bu olaydan sonra bir daha hiç olmadı gerçekten uyku bozukluğu kısa süreli felç oluyorsunuz ama her gece oluyorsa sizde bir sorun var demek ki karabasan diye birşey yoktur ben denedim ve gördüm olayın ne olduğunu biliyorum üst üste yaşadım çünkü korkacak birşey yok başka bir yerlere çekmeyin olayı çok sık oluyorsa doktora gidin o size anlatır ne yapmanız gerektiğini ve son olarak yine söyliyim karabasan diye birşey yok arkadaşlar safmısınız siz hani yaşamasam bu olayı size inanacam :)

Yorumu gönderen: rüya, 24.04.2010, 09:29 (UTC):
uyku bozukluğu olup olmadığını bilemem ama yaşadığım şeyi çok iyi biliyorum.uyanıkken olan birşey nasıl uyku rahatsızlığı olabilirki..bizzat kendini gösteriyor. benden ne istediğini bilemiyorum..

Yorumu gönderen: adsız, 19.04.2010, 12:07 (UTC):
kanıt var mı kanıt olsa o zaman belki inanırım kim görmüş bu yana kadar allah korusun yani!Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52982589 ziyaretçi (134752939 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler