Truva Savasi'nin Cikis Efsanesi
 
Truva War, Truva Savaşı

Truva Savaşı'nın Çıkış Efsanesi

Homeros, Helen için "Yüzüne bakan ölümsüz tanrıçalara benzetir." der. Helen, baş tanrı Zeus ile Leda'nın kızıdır. Leda, Tyndareseus'la evlidir. Helen de onun kızı olarak bilinmektedir. Göz kamaştırıcı, su perisi gibi güzel bir kadın olarak bilinmektedir. Babası, onu bir an önce evlendirmek ister.

Helen, 37 istekli arasında Menelaos'u seçer. Menelaos, Sparta Kralı'dır. Dünyanın en güzel kadını ile evlenmek onuruna kavuşur; fakat aldatılan koca olmaktan da kurtulamaz.

Paris, Truva'dan denize açıldıktan sonra Menelaos'a konuk olur. Çok iyi ağırlanır. Menelaos, bir cenaze töreni için Girit'e gitmek zorunda kalır.

Menelaos'un yokluğunda baş başa kalan Paris ve Menelaos'un karısı Helen, birbirlerine ilgi duyarlar ve birlikte kaçmaya karar verirler. Birçok değerli taş, altın ve eşyalarını alan Helen, cariyeleriyle birlikte Paris'in gemisine gider.

Paris'in Menelaos'un karısı Helen'i kaçırması, Truva savaşının çıkmasına neden olur. Truva, yakılıp yıkılır. Taş üstünde taş, baş üstünde baş kalmaz diye anlatır efsaneler.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53661455 ziyaretçi (136651823 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler