Tsunami'nin Ortaya Cikardigi Uygarlik
 
ortaya, tsunami'nin, uygarlık, çıkardığı
Mahabalipuram'da ortaya çıkarılan kayıp şehir.

Tsunami'nin Ortaya Çıkardığı Uygarlık

Asya'yı vuran depremin ardından gelen Tsunami, Hindistan'ın güneyinde yüzyıllardır kumlar altındaki eski bir uygarlığın kalıntılarını ortaya çıkardı. Güney Asya'yı vuran ve üç yüz bine yakın insanın ölümüne yol açan dev dalgalar, Pallava Hanedanı'na ait eski bir uygarlığın kalıntılarını gün ışığına çıkardı. Kalıntılar arasında, granitten iki aslan ile bronzdan bir Buda heykeli dikkat çekiyor. Taş heykelcikleriyle ünlü Madras'ın güneyindeki eski liman Mahabalipuram'a giden Hintli arkeologlar, "Deniz Pallavalıların büyüklüğünü ortaya çıkardı, bu nesneler yüzyıllardır kuma gömülüydü. Bu çok heyecan verici bir keşif!" yorumunu yapıyor.

900 Yıl Hüküm Sürdü

Hindu Hanedanı, M.Ö. 1. yüzyıldan M.S. 8. yüzyıla kadar Hindistan'ın güneyinde hüküm sürdü. Mahabalipuram, bugün Hindistan'ın arkeolojik bakımdan olduğu kadar, heykelcilik alanı bakımından da en önemli kültürel mirasları arasında yer alıyor.

ortaya, tsunami'nin, uygarlık, çıkardığı

Denizin Dibi Taranacak

Tsunami sayesinde Mahabalipuram'da bulunan hazineler arasında, taştan bir ev kalıntısı ve yarısı taştan oyulmuş bir de fil bulunuyor. Daha başka arkeolojik eser bulabileceklerine inanan arkeologlar, yakında deniz dibini taramaya hazırlanıyor.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Oktay Duman, 16.04.2010, 08:59 (UTC):
Bu bilgiyi bana ulaştırdığınız için çok teşekkür ederim çok bilgilendim....:)Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739656 ziyaretçi (134025068 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler