UFO Bilmecesi
 
ufo, bilmecesi, enıgma”, “ufo

“UFO ENIGMA” (UFO BİLMECESİ)

UFO BİLMECESİ: Fiziksel Kanıtlar Üzerine Yeni Bir İnceleme (A New Review of Physical Evidence) Stanford üniversitesiden Profesör Peter A. Sturrock' ın bilim dünyasını ve halkı şaşırtmaya devam eden UFO gözlemlerinin arka planında yatan olası fiziksel kanıtlar konusunda ortaya koyduğu bilimsel ve bir o kadar da ilginç olan bakış açısını yansıtıyor. Sturrock ve dokuz fizik uzmanından oluşan bilim grubu, sekiz deneyimli araştırmacı tarafından sunulan, içinde dünya dışı ziyaretçilerin araçlarına ait görüntülerin de bulunduğu şaşırtıcı ve açıklanamayan olaylarla ilgili verileri incelediler. Sturrock'un fiziksel deliller üzerinde yoğunlaşan bulguları yıllardır tartışmalı olan bu konuya ilişkin ilk bağımsız ve bilimsel niteliği olan araştırma ve analiz sürecini kapsıyor.

UFO Enigma; Stanford Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Astrofizik anabilim dalından profesör Peter A. Sturrock' ın önderlik ettiği bir çalışmanın ürünü. Hakkında basında çıkan etkileyici haberlerin yanı sıra; M.I.T., Cornell, Princeton, Arizona, Virginia Üniversiteleriyle beraber İngiltere, Fransa ve Almanya'daki enstitüler tarafından ilgi ve saygıyla karşılanan çalışma, Laurance S. Rockefeller' ın yetkisinde Bilimsel Araştırmalar Topluluğu tarafından tamamlandı.

STURROCK PANELİ

Çeşitli bilim insanlarının katıldığı uluslararası panelde bazılarının UFO gözlemlerinin beraberinde getirdiği tanımlanamayan fiziksel kanıtların ciddi bir bilimsel çalışma gerektirdiği görüşü konusunda anlaşmaya varıldı. Stanford Üniversitesi'nden Peter Sturrock' ın yürüttüğü çalışma, son 30 yıldır tartışmalı olan bu konu üzerinde yapılmış ilk bağımsız, bilimsel inceleme niteliğinde. Panelde; UFO tanıkların vücutlarında oluşan yanıklar, radarlar tarafından tespit edilen gizemli objeler, belirli bölgelerde gökyüzünde tekrarlanan aralıklarla beliren ve yanıp sönen ışıklar, otomobillerin çalışma düzeninde sapmalar, bitki örtüsü üzerinde bulunan radyasyon kalıntıları ve diğer hasarlar, taşıtlar üzerinde yapılan oynamalar, yerin yüzeyine bırakılan izler ve enkazlar gibi şaşırtıcı ve açıklanamayan olaylar gündeme getirildi. Yayınlanan 50 sayfalık inceleme, bilimsel çevrenin eğer konu hakkında takındığı alaycı tavrı bir yana bırakıp, bu olayları açıklayabilmek için hedeflenen çalışmaya fon sağlayabilirse ve bu olaylarda UFO'ların gerçekten bulunup bulunmadığına ilişkin fiziksel kanıtları incelerse; bu konuda kayda değer bir şeyler öğrenebileceğini ve bu olayları doğrulayan birçok fiziksel kanıtların olduğunu söylüyor.

Rapor, bilim dünyasının alışkın olmadığı bu fenomenler hakkında bilgi elde etmek için UFO'lar hakkında tutulan kayıtların dikkatlice ve önyargısız değerlendirilmesi gerektiği söylerken bu tarz bir incelemenin, bazı durumlarda düzmece olan bazı UFO olaylarına da bir açıklık getireceğini ekliyor.

Prof. Peter Sturrock: “Amerikan Astronomi Derneği'nde üyelerin konu ile ilgili merak düzeylerini, bunun bilimsel takibe değecek bir şey olarak görüp görmediklerini ve bazılarının klasik UFO raporlarında bulunan benzeri gözlemleri rapor edip edemeyeceklerini araştırmak üzere bir çalışma ve anket yaptık Ve bu araştırmanın ve anketin sonucu öğrendik ki birçok astronom aslında diğer vatandaşlar kadar konuyla ilgililer; çoğu da konunun aslında derin bir araştırma gerektiğini düşünüyor ve içlerinden çok sayıda kişide UFO literatüründe bulunan bazı olaylara şahit olmuşlar ve bu ankette enteresandır ki, gizli olarak ya da isimlerini gizli tutarak fikirlerini beyan eden Astronomların yüzde 80'i, ya kesinlikle ya da büyük bir olasılıkla UFO fenomeninin doğruluğuna ve araştırılması gerektiğine inandıklarını belirtmişlerdir. Oysa, topluluk içinde bilimsel çevrelerde konuşurken UFO sorusunu konu dışı bırakma eğilimindeler.” dedi.

Sturrock, en azından bazı bilim insanlarının bu önemli konuyla ilgili araştırma raporunu okuyup, konuyla ciddi bir şekilde ilgilenmeye başladıklarını ve bunun, konu üzerinde yapılan bilimsel çalışmaları kamçıladığını söylemekte. Gerçekten de artık UFOLOJİ konusu, başta USA, Rusya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya olmak üzere birçok ülkenin akademik çevrelerinde ve üniversitelerinde araştırma kurulları oluşturularak incelenmekte. Umarız bu gelişmeler, Türkiye'deki bazı önyargılı çevrelere de örnek olur.

ufo, bilmecesi, enıgma”, “ufo

( Peter A. Sturrock: Uygulamalı Fizik Bölümü'nden emekli profesör ve Stanford Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Astrofizik Merkezi'nin emekli yöneticisi. İçlerinde Amerikan Astronomi Topluluğu; Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, Yerçekimi Vakfı ve Ulusal Bilimler Akademisi tarafından verilenlerin de bulunduğu bir çok ödüle layık görüldü. Diğer yayınları beş ciltten oluşan derlemeleri, iki adet monograf ve iki yüzden fazla makaleden oluşuyordur.)

KAYNAK BELİRTİLMELİ


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 54129215 ziyaretçi (137981980 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)