Ugursuz Elmas
 
elmas, uğursuz

Uğursuz Elmas

Birçok elmas, uğursuzluklarıyla anılmıştır. Bunlar kimin eline geçene, onu felâkete sürüklediklerine inanılır. Bunlardan biri Mavi Elmas'tır. Sahiplerinden birinin adından ötürü, Hope Elması diye tanınır. 119, 5 kıratlık bu eşi az bulunur elması, 1642'de Jean Tavernier adında bir Fransız gezgini Avrupa'ya getirmiştir. Elması Hindistan'da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı.

Bir Hintli rahip, bu davranışının kendisine uğursuzluk getireceğini söyledi. Gerçekten de uğursuzluklar birbirini kovaladı; Tavernier, elması Fransa Kralı 14. Louis'e satmıştı. Aradan bir yıl geçmeden, Tavernier'i İspanya'da köpekler parçaladı. Fransa Kralı 16. Louis ise elması karısı Marie Antoinette'e armağan etmişti. Onun da başına gelmeyen kalmadı.

1830'da Daniel Elias adında bir İngiliz, elması 200.000 liraya Banker Hope'a sattı. Hope. Elması aldıktan kısa bir süre sonra, iflas etti. Daha sonra, çıldırarak öldü. Kanitovsky adında bir Rus prensi, bu söylentilere inanmayıp elması satın aldı, gözdelerinden soylu bir kadına armağan etti. Çok geçmeden, kadını bir başka dostu bıçakla öldürdü. Elmasın yeni sahibi Yunanlı Simon Monkaricies'ti. Açıkgöz adam, elması çok yüksek bir fiyatla, Sultan Abdülhamit'e sattıysa da, az sonra karısı, oğlu ile birlikte bir kazaya kurban gitti. Abdülhamit'in sonunu da bilirsiniz.

Böylece uğursuzluklar zinciri sürüp gitti. Devrin tanınmış kadınları bu elması takmak için birbirleriyle yarış ettiler, birçoğunun başına hiç umulmadık felâketler geldi. Son olarak Mavi Elmas'ı Yunanlı armatör Onasis'in karısı Tina almıştı. Ancak, o da hiç umulmadık bir zamanda, çok sevdiği kocasından ayrılmak zorunda kaldı. Uğursuz elmas şimdi Amerika'da bir müzededir.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abigail, 06.09.2016, 23:12 (UTC):
NESNELERİN DE BİR ENERJİSİ OLDUĞUNU BİLİYORUM. HATTA BAZI TAŞLARIN DOĞURABİLDİĞİNİ DE BİLİYORUM.
ANCAK BU ENERJİLER AZ YA DA ÇOK OLABİLİR. ONA SAHİP OLAN KİŞİYLE BİR MIKNATIS GİBİ ZIT ÖZELLİKLER TAŞIYABİLİR.BU DA FİZİĞİ İLGİLENDİRİR AÇIKLAMASI BENİ AŞAR,
KUANTUM YASALARIYLA İLGİLİ ZAMANI KAPSAYAN BİR MESELE OLABİLİR. YANİ KİŞİLERİN ONLARI EDİNDİKLERİ TARİH BİR ZAMAN-KADER BAĞLAMINDADIR.
YANİ OLAYLARA BEN UĞURSUZLUK VAKASI OLARAK BASİT BİR SIFAT YÜKLEMİYORUM. OLAYLARA ETKİ EDEN EVRENSEL BİR BİLİM VAR İÇİNDEN KİMSE ÇIKAMAZ.SADECE BELLİ BİLİR KİŞİLER AKILCI KURAMLAR GETİREBİLİR.
VE BENDEKİ ÇOK SÖZ ASLINDA BOŞ SÖZDÜR.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56072230 ziyaretçi (142848174 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)