Uri Geller ve Kasik Bükme Olgusu
 

Uri Geller ve Kaşık Bükme Olgusu

Önbilgi: Metal bükme, en tartışmalı olgulardandır. Bazıları onu sadece hile olarak göz ardı ederken, diğerleri inanmak zorunda kalır. Gözlerine güvenmek zorundadırlar.

Bununla beraber Uri Geller, bu alışılmadık sanatı uygulayan ilk kişi değildir. Bu tür birçok garip olay rapor edilmiştir. Her şeye rağmen bu insanlar kimlerdir? Bunu nasıl yapıyorlar? Bunlar, bütün mantıklı açıklamalara meydan okuyan sorulardan bazılarıdır.

23 Kasım 1973'tü. İnsanlar, televizyon seyrediyorlardı. Ekranda genç bir adam göründü. Gözlerini kapattı ve programdan hemen önce yapılan ve bir zarfa mühürlü olarak kapatılan bir resmin kopyasını yaptı. Daha sonra bir çatalı sadece okşayarak büktü ve masanın üzerinde duran bir çatal, kendi kendine eğilmeye başladı. Program bittiğinde stüdyo telefonları çalmaya başladı. Seyirciler, kendi çatal ve kaşıklarının da eğilmeye başladığından şikayet ediyorlardı.

Böyle bir şaşkınlık yaratan adam, Uri Geller'den başkası değildi. Sıradan seyirciler, Uri Geller'in olağanüstü gücüne inandı; ama şüpheciler inanmadı. Onun büyük bir hilekar olduğundan şüpheleniyorlardı. Sunday Times'in genel editörü, havaalanına Uri Geller ile aynı taksi ile gitti ve ondan kendi evinin kapısı ile bir deneme yapmasını istedi. Geller, teklife şaşırmamıştı. Anahtarı okşamaya başladı ve anahtar, ısınan bir mum gibi eğildi. Editör, hatasını anlamıştı.

Uri Geller, bir günde sansasyon haline geldi. Pop yıldızı gibi ün kazandı. Her yerde saygı görüyordu. Daha önce aşağılandığı Birleşik Devletler'de bile kendisine saygı duyuluyordu.

Ani gelen sevgi ve övgü seline rağmen Geller, kendi haline bırakılmadı. Bilim insanlarının üzerinde deney yapmaları için ilginç bir konu haline geldi. Kapalı bir kutuya bir zar konulmuş ve sallanmıştı. Geller'den üstteki sayıyı tahmin etmesi istendi. Doğru bildi. Ama hedef çizimler testinde sürekli olarak başarısız oldu.

Aslında onları yapan sanatçının varlığı olmadan hiçbir zaman doğru resimleri seçemiyordu. Bu nokta, araştırmacıları telepatinin Geller için önemli bir araç olduğu sonucuna vardırdı. Bu arada daha bilimsel testler uygulandı ve Geller, yeteneğini kanıtladı ve dünya, bu benzersiz yeteneği tanıdı.

Uri Geller'in yanı sıra 17 yaşındaki Nicholas William, Girard ve Belinda H. gibi birçok diğer metal eğiciler ortaya çıktı. Aslında Belinda, bu benzersiz özelliği gösterdiğinde sadece 6 yaşındaydı.

Belinda, biraz değişikti. İnanılmaz özelliklerini göstermek yerine iyileştirme süreci ile ilgilenmeyi tercih ediyordu. Evde sadece 3 yaşındayken büyük annesini büyük oranda iyileştirdi. Birçok değişik durumda ebeveynlerinin acılarını dindirdi.

Tedavi yöntemi basitti. Elini sadece hastanın vücudunun etkilenen bölümünün üzerinde tutuyor ve birkaç endişeli dakikadan sonra acı yok oluyordu. Hastalar, hiç hasta olmamışlar gibi hissediyorlardı. İyileşme, mucizeviydi.

Şüphesiz, benzersiz gizemli niteliğiyle bu olgu çok ilgi topladı. Dünya çapındaki tanıtımla fizikçiler, olayları bütün ciddiyetleri ile ele aldılar. Çok geniş araştırmalar yapıldı. İyi tanınan psikiyatrisi Dr. Robert Cantor, böyle bir yetenek ile ödüllendirilmiş olan gençlerin diğer olağanüstü kabiliyetleri yüzünden acı çektiklerini söylemiştir. Bu gençlerin çoğunun etraflarında dolaşan minik ışıklar ve yüksek frekanslı ıslıklardan bahsettiklerini, bazılarının özellikle metal eğmeye çalışırken baş ağrısı çektiklerinden şikayet ettiklerini belirtmiştir ve hepsinin üzerinde Cantor, görüşme yaptığı çocukların eğer güçleri kötüye kullanılırsa onu sonsuza kadar kaybedeceklerinden korktuklarını ifade etmiştir. Bu yüzden çocukların çoğu olağanüstü güçlerini sadece iyi işler için kullanmaya heveslilerdir.

Bu özel yeteneklere sahip kişiler, Uri Geller, Nicholas William, Girard ve Belinda, hepsinin ayrıntılı olarak araştırılmaları gerekmektedir ve sadece "sahtekarlar" ve "hilebazlar" olarak göz ardı edilmelerine izin verilmemelidir.

Onlar, istisnalardır, yetenekli ve süper akıllılardır. Onlara büyücü bile diyebilirsiniz. Ama bilim insanları, bilmeceyi çözene kadar gizem, her nesli şaşırtmaya devam edecektir. Belki de tanrının bazı insanlara verdiği bir "hediye'dir. Onların nazik ellerine verilmiş olan iyileştirme gücünün yorulmadan mucizeler yaratmaya devam ettiği kuşkusuzdur.

Aklın madde üzerindeki gizemi, daha da derinleşmektedir. Bilim insanları, psikiyatrisiler ve düşünenler, böyle bir olgunun gerçekliğini henüz hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlayamamışlardır. Böyle olguların bilimsel temellerine aşina olacağımız bir gün elbette gelecektir.

Uri Geller'in Anlatılmayan Hayatı

Uri Geller, böyle mistik bir güce nasıl sahip oldu? Bu, cevabı olmayan bir soru. Geller, kendisi bunu bilmiyor. Ama bu garip yeteneğini sadece 6 yaşında bir çocukken fark ettiğini itiraf ediyor ve ilk ortaya çıkışı büyük miktarda para kaybetmiş olarak bir partiden dönen annesi ile ilgiliydi.

Geller, onu gördüğünde ne kadar çok kaybettiğini hemen anlamış. Metali eğme yeteneğinin farkına varışı, birgün her zaman yanlış zamanı gösteren saatine bakarken olmuş. Saatin iki koluna bakarken kollar gittikçe daha hızlı dönmeye başlamış. Onlara baktığı sürece dönmeye devam etmişler. Bakışlarının ya da dokunuşlarının çatal ve kaşıkları eğdiğini de fark etmiş.

13 yaşına geldiğinde garip güçlerinin potansiyelini anlamış. Sınavlarda kopya çekmeyi başarmış. Diğer zeki öğrencilerin arkalarına konsantre olarak onların yazdığı cevapları görebiliyormuş.

Geller'in anne babası, oldukça utanmış ve rahatsız olmuşlar. Onu bir psikiyatriste bile götürmüşler. Ama psikiyatrisi, onun hakkında farklı düşünmüş. Tanınmış Amerikali psikiyatrisi Andrija Puharich için Geller, "yüzyılın buluşu'ydu. Geller'in araştırmacıların evreni kontrol ettiğine inandığı dünya dışı bir grup olan Dokuzlar'ın habercisi olduğunu iddia etmişlerdir.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55912109 ziyaretçi (142448408 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)