Vaduz Kalesi (Vaduz Satosu - Schloss Vaduz)
 
Vaduz Şatosu

Vaduz Kalesi (Vaduz Şatosu, Schloss Vaduz)

Liechtenstein’in sembolü olan Vaduz Kalesi ya da diğer adıyla Vaduz Şatosu, Liechtenstein Prensi'nin resmî olarak ikamet ettiği kaledir. Liechtenstein'in başkenti Vaduz, adını kaleden almaktadır. Kale, Vaduz şehrine hakimdir ve 12. yüzyılda inşâ edilmiştir. 1499'daki Schwaben Savaşı sonucunda çıkan bir yangın sonucu yıkılan kale, bu dönemde tekrar yapılmıştır. 360 derecelik bir görüşe sahip olacak ve topçulara herhangi bir noktaya atış yapabilme olanağı sağlayacak biçimde inşâ edilmiştir. 1. Viyana kuşatması sırasında Osmanlı akıncıları, Avrupa'da en batı nokta olarak Vaduz'a kadar gelmişlerdir. Şatoyu basıp prens ailesinden birçok kişiyi esir almışlardır.

Vaduz Kalesi'nde yaşamakta olan Prensin mensup olduğu hânedân, Avrupa'nın en eski ve en ünlü hanedanıdır. Liechtenstein ya da tam adıyla Liechtenstein Prensliği, Orta Avrupa'da bir prensliktir. 160 kilometrelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır. Ülkeye adını Liechtenstein ailesi vermiştir. Aile, ülkeye oldukça uzaklarda, Aşağı Avusturya’daki Liechtenstein şatosunda oturmaktaydı.

Kökleri 17. yüzyıla kadar uzanan Liechtenstein ailesi, Avusturya adına savaştıkları birçok muharebede kahramanlıklarıyla ön plana çıkmıştır. Tarihte birçok komutan çıkaran bu soylu aile, kahramanlıklardan birini de 1788 yılında Osmanlı'ya karşı gerçekleştirmiştir; buna karşılık Avusturya da Liechtenstein ailesine şimdiki toprakları bağışlayarak ödüllendirmiştir. Tarihi kaynaklarda Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu'nun son kalıntısı olarak da geçen Liechtenstein, 1924 yılına kadar Avusturya'ya bağlı bir prenslikken, daha sonra sadece para, gümrük ve dışişlerinde İsviçre'ye bağlı bir prenslik haline gelmiştir.

Liechtenstein sülalesinin kendi isimlerini taşıyan ve ülkeyi kurmadan önceki aldıkları ilk yer, Vaduz kontluğudur. Vaduz Kontluğunun sınırları, şu anki Liechtenstein ile hemen hemen aynıdır. Küçük bir kent olmasına rağmen turizmde gelişmiştir. 36.000 nüfusu olan bu küçük ülkenin tek büyük yerleşim birimi başkent Vaduz'dur. 25.000 kişi bu kentte, diğerleri de Alp dağlarının eteklerindeki köylerde yaşarlar.

Vaduz adı, Latince "Tatlı Vadi" anlamına "Val Duce" kelimelerinden gelmektedir. Başkentin bulunduğu "Tatlı Vadi", dünyanın en kaliteli ve lezzetli şaraplarının yapıldığı üzüm bağlarıyla kaplıdır.

Vaduz Kalesi, Vaduz köy seviyesinden 120 metre hakkında bir terasta yer almaktadır. Güneyde, kalenin hemen hemen dik yamaçları olan Ren Vadisi doğu, kuzey ve batısında ise daha küçük bir düzlemle, sınırları çizilmiştir.

1712 yılından beri prensin mülkü olan kale, 1938'den itibaren prens ve ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde, Liechtenstein Prensi 2. Hans Adam'ın ikametgahı olan Vaduz Kalesi, halka kapalıdır. Sadece, Liechtenstein'in ulusal bayramı olan 15 Ağustos günü halka açılır ve bu gün prens, tüm ülke halkını saraya davet eder. Şato, 1140'tan 13. yüzyıl ortalarına ve 1807'den günümüze kadar ailenin mülkiyetinde kalmıştır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993837 ziyaretçi (134784963 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler