Valenzetti Denklemi (Valenzetti Equation)
 
valenzetti, denklemi, equation, valenzetti

Valenzetti Denklemi (Valenzetti Equation)

Enzo Valenzetti, 1920 yılında doğmuş İtalyan bir matematikçidir. Normal insanlardan farklı olduğunu 16 yaşında doktorasını yaparak göstermiştir. Valenzetti, bir matematikçi olmasının yanında kendisini asıl ünlü yapan şey, bulduğu denklemdir. Bir matematikçi olarak Birlemiş Milletler bünyesinde çalışmıştır. Bu bile ortada bir tuhaflık olduğunu göstermektedir. BM, Valenzetti’den insanlığın sonunun ne zaman geleceği hakkında bir çalışma yapmasını ister. Valenzetti, çalışmaları sonucu 4, 8, 15, 16, 23 ve 42 adlı sayılardaki denklemi bulur. (Valenzetti Equation)

valenzetti, denklemi, 4, 8, 15, 16, 23, 42

Valenzetti, bu denklemi yeryüzünde şu ana kadar doğmuş tüm insan sayısından savaşlar, hastalıklar, açlık gibi birçok etkeni göz önüne alarak oluşturmuştur. İnsanoğlunun sonunun ne zaman geleceğini dakikası dakikasına bulmuştur. Peki bu denklem nasıl açıklanıyor ya da ne anlama geliyor? Rakamlarla ilgili çok az şey biliyoruz.

Örneğin; Valenzetti'nin oğlunun 8 Nisan doğumlu olması yani 08.04. İşin trajikomik tarafı işte burası. Valenzetti, denklemin sırlarından kimseye bahsetmemiştir, en azından biz öyle biliyoruz ve tesadüfe de bakın adamımız tek uçaklı motorda okyanus üzerinde uçarken uçağı okyanusa çakılır ve ölür. Ne yazık ki denklemin sırları da Valenzettiyle ölür, tabi BM’ye denklemin sırlarından bahsetmediyse…

valenzetti, denklemi, equation, valenzetti

Valenzetti’yi en yakından tanıyan isim, Gary Troup adında bir şirket sahibidir."Valenzetti Equation" adında bir kitap çıkarır. Kitabı artık piyasada bulamazsınız tükenmiş ya da yok edilmiştir. Gary Troup da bir uçak kazası sonucu ölmüştür.(tesadüfün böylesi) Gary Troup’un bu denklemle ilgili Bad Twin adlı bir kitap daha çıkaracakken ölmesi üzerine kitap yarım kalmış ve basılamamıştır.

Bu “resmi hikâye”nin bir de gayri resmi yönü var. Söylentilere göre Valenzetti’nin bulduğu bu denklemden haberdar olan Danimarkalı bir işadamı olan Alvar Hanso, kendisiyle iletişime geçer ve onun, kurduğu Hanso Vakfı bünyesinde çalışmasını sağlar. Bu vakfın temel amacı da insanlığı, yaşayacağı bu kötü kaderinden kurtarmak. Valenzetti’nin bu vakıfla çalışmaya başladıktan sonra da“ölümünün senaryosu”nun oynandığı ve aslında kendisinin ölmediği, hatta Temmuz 2006′da İtalya’da San Remo’da görüldüğü bile söyleniyor…

Yukarıdaki satırlarda anlattığımız “Lost” dizisindeki efsanevi “Valenzetti Denklemi” ve meşhur 4-8-15-16-23-43 sayıları, tamamen senaristlerin yarattığı, hayali bir durum. Fakat dünyanın sonunu hesaplayan bir denklemin varlığı, hiç de hayal ürünü değil. Bilâkis saygın bilim insanlarının üzerinde uzun süre çalışıp, tartıştıkları bir gerçek. Tüm bu “insanlığın sonu”nu hesaplama süreciyse 1960 yılında başlıyor…

1960'ta, "Science" dergisinde Heinz von Foerster imzasıyla yayımlanan bir makale, bilim çevrelerinin dikkatini üzerine toplamış ve tartışmalar yaratmıştı. Avusturyalı fizikçi Foerster, tarihten o güne gelen verilerden hareketle dünya nüfusunun, 13 Kasım 2026'da "sonsuz" noktasına ulaşacağını iddia etmekteydi. Foerster'in bu iddiası, "Kıyamet Denklemi" olarak anılmıştı, fakat henüz denklem yerine tam olarak oturmamıştı. Gerçekten de aradan 23 sene geçti ve tarihler 1983 yılını gösterirken İngiliz astrofizikçi Brandon Carter, insanlığın sonunun matematiksel olarak apaçık ne zaman geleceğini ortaya koyan bir çalışma yayımladı ve iddiaları filozof John Leslie tarafından da desteklendi. Carter'in açıklamasına kadar başka bilim insanları da bunun mümkün olabileceğini söylemişler, hatta çalışmalar yapmışlardı. Örneğin J. Richard Gott, Holger Bech Nielsen gibi bilim insanları da bu tarihin hesaplanması konusunda çalışmalarıyla katkıda bulunmuşlardı. Peki, Foerster'dan başlayıp sayılan isimlerle devam eden bilim insanlarının ortaya çıkardığı denklem, nasıl bir hesaplama yapmaktadır? Kıyamet denklemi, şu ana kadar doğmuş insan sayısından yola çıkarak, insan neslinin ne zaman sona erebileceğini hesaplamaya çalışmaktadır.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56244645 ziyaretçi (143294384 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)