Vandallar
 
Vandal, Vandallar, Vandals

Vandallar

Vandallar, Doğu Cermen kavimlerindendir. Kavimler Göçü sırasında, 5. yüzyılda, Roma İmparatorluğu'nun değişik eyaletlerini yağmalamalarıyla tanınırlar. Bu eyaletler, sırasıyla Galya (Gallia), Galiçya (İspanya), Endülüs (Hispania Baetica), Kuzey Afrika ve Akdeniz adalarıdır. 439-533 yılları arasında, çok kısa süre ayakta kalan bir "Afrika Vandal Krallığı" ya da diğer adıyla "Kartaca Krallığı'nı da kurmuşlardır. Yurtları ve asılları bilinmemektedir.

Ostrogotlar'ın kralı ve Vizigotlar'ın kral naibi olan Got kavminden olan Büyük Theodoric, evlilik yoluyla Vandallara akrabaydı.

Vandallar, Galya ve İspanya'da büyük bir kıyım yaparak Afrika kıyılarına dek ilerlediler. 455 yılında Vandal Kralı Geiserich, Roma şehrini yağmalamıştır. Bu gelişmelerin sonrasında yıkılmanın eşiğine gelen Batı Roma İmparatorluğu, aşiretlere ayrıldı. Tüm gücünü yitiren Batı Roma İmparatorluğu, 476'da yıkılmıştır. Kartaca'ya hâkim oldular. 6. yüzyılda Bizanslılara yenilip, onların hâkimiyetine girince; kendilerini muhafaza edemeyip eridiler. Vandallar, önceleri Ariusçu Hıristiyan iken sonra Katolik Hıristiyanlaşmışlardır.

Roma'nın yağmalanmasına atfen, sebepsiz yere zarar verme eylemine Vandalizm denmeye başlamıştır.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: HASRETTTTTTTT*******, 04.10.2009, 18:00 (UTC):
vandalları bizim bilgisayar ögretmnimiz ödev verdi ben bilgisyarla ilgili sandım meyersem bu ögretmenler biri türkçeden ingilizceye gitmiş biri ise bilgisayardan sosyal tarihe gitmiş çok komik bende burdan okula gidiyorum byBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52757385 ziyaretçi (134090922 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler