Vatikan'da Ser Ittifaki
 

Vatikan'da Şer İttifakı

Türk ve Müslüman düşmanı Papa 16. Benedikt ile Ortodoks Ermeni Kilisesi'nin ikinci lideri Patrik 2. Karekin, sözde soykırım yalanını yaymak için işbirliği yapıyor. Karekin Papa'dan destek istedi ve söz aldı.

Vatikan'da şer ittifakı

Katoliklerin lideri Papa 16. Benedikt ile Ermeni Ortodoks Kilisesinin Papazı 2. Karekin, Ermeni soykırımı yalanları için Vatikan'da kapalı kapılar ardında sinsi planlar hazırladılar

Ermeni Ortodoks Kilisesi'nin ikinci lideri Patrik 2. Karekin, Vatikan'a giderek Katoliklerin lideri Papa 16. Benedikt ile bir araya geldi. Görüşmelerde sözde Ermeni soykırımı iddiaları görüşüldü. Karakin, Papa'dan sözde soykırımı yalanına destek istedi. Papa, destek sözü verdi ama, 2. Karekin ile çıktığı 20.000 kişinin karşısında bundan söz etmedi.

Sinsi plan

16. Benedikt, burada yaptığı konuşmada, sözde soykırımından söz etmedi ancak, “Ermeni Ortodoks Kilisesi'nin yakın tarihi zulüm ve kahramanlık, karanlık ve umut, aşağlanma ve yeniden doğmanın zıt renkleriyle yazıldı” dedi. Papa, halk önünde bunları söylerken, kapalı kapılar ardından, Karakin'e sözde Ermeni soykırımına tam destek vereceğini söylediği belirtiliyor. Papa 16. Benedikt ise şimdiye kadar bu ifadeyi hiç kullanmadı. 16. Benedikt, bu konuyu genellikle kapalaı kapılar ardında konuşarak, sinsi bir plan yürüttüğü belirtiliyor. Papa'nın Medeniyetler İttifakı oyununu sürdürmek için şimdilik, Ermeni yalanlarını açık yerlerde dillendirmediği belirtiliyor. Papa 16. Benedikt'in selefi, Papa 2. Jean-Paul, Patrik Karekin ile 2000 yılında yaptığı görüşmenin ardından sözde soykırımı kınayan bir açıklama yayınlamış ve yaptığı çeşitli konuşmalarında bu ifadeyi defalarca kullanmıştı.

Önceki söylemişti

Katoliklerin eski ruhani lideri Papa 2. Jean Paul, Kasım 2000'de Vatikan'ı ziyaret eden Ermenistan katoliklerinin lideri 2. Karekin'le yayınladığı ortak açıklamada “sözde Ermeni soykırımını” tanıdığını ilan etmişti. İki din adamının, St. Peter Katedrali'nde düzenlenen ayinden sonra yaptıkları ortak açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı.: “Ermeni soykırımı, şu korkunç olayların başlangıcı olmuştur: İki dünya savaşı, sayısız bölgesel çatışmalar ve milyonlarca inananın hayatına mal olan, planlı imha kampanyaları.” O tarihte 80 yaşında olan Papa ile 2. Karekin'in ortak açıklamalarında maddi yanlış da yaptıkları görülmüştü. 1. Dünya Savaşı 1914'ün ağustos ayında başlamış olmasına rağmen iki din adamı, “soykırım” olarak tanımladıkları 1915 olaylarının, 1. Dünya Savaşı'nın da habercisi olduğunu söyleme yanlışına düşmüştü.

Sarmaş dolaş oldular!

Yunanistan Kilisesi Sen Sinod Meclisi tarafından, 28 Ocak 2008'de kanserden ölen Yunan Kilisesi Başpiskoposu Hristodulos'un yerine seçilen Başpiskopos II. İeronimos, ilk yurt dışı ziyaretini Fener Rum Papazı Bartholomeos'a yaptı. Başpiskopos II. İeronimos'u Patrikhanenin taht salonunda kabul etti. İeronimos, görüşmede Hristodulos döneminde iki kilise arasında yaşanan gerginliğe artık fırsat verilmeyeceğini söyledi. Böylece aralarında yeni bir ittifak kurduklarını belirttiler. Hristodulos'un, Patrikhane'nin 1928'de Yunanistan Kilisesi'ne emanet bıraktığı Kuzey Yunanistan gibi bazı bölgelerin dini yönetimini iadeyi reddetmesi ve Fener papazının onayını almadan atamalar yapması iki kiliseyi birbirine düşürmüştü. Bartholomeos, bir süre Yunanistan Kilisesi ile ilişkiyi bile kesmişti. Görüşmede, bu meseleye atıfta bulunan İeronimos, “Bundan sonra birlikte çalışacağız” dedi.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56449885 ziyaretçi (143846551 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)