Vatikan'in Futbol Sevdasi
 
Vatikan, Vatican, Footbal, Futbol

Vatikan'ın Futbol Sevdası

Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone'nin Papa'nın müsaadesi olması durumunda İtalya Birinci Futbol Ligi'ndeki (Serie A) ünlü takımlarla başa baş yarışabilecek bir futbol kulübü kurulabileceğine ilişkin beyanatının ardından, Papa önderliğindeki bu minik devletin aslında bir milli takımının zaten var olduğu ortaya çıktı.

Sarı-beyaz formalı Vatikan Milli Futbol Takımı, fiiliyatta var olmakla birlikte tarihte çok az resmi maç oynadığı öğrenildi. Uluslararası Futbol Federasyonu'na (FİFA) kayıtlı olmayan Vatikan Milli Futbol Takımı, bu kuruluşa tescillerini yaptırmamış olan milli takımları bünyesinde barındıran NF-Board üyesi. Teknik ve bürokratik zorluklarla karşı karşıya olan Vatikan Milli Takımı, FİFA üyesi olmayan takımlar arasında oynanan Mini Dünya Kupası'na da katılmamış. Sarı-beyazlı milliler, bugüne kadar da uluslararası müsabakalara oldukça az katılmışlar.

Vatikan Milli Futbol Takımı'nın 1994 ve 2002'de San Marino Milli Futbol Takımı'yla yaptığı iki karşılaşma da golsüz beraberlikle sonuçlanmış. Sarı-beyazlıların aldıkları en önemli galibiyetlerini ise 5-1'lik bir skorla bu yıl içinde, İsviçre'deki minik takımlardan SV Vollmont karşısında elde etmişler.

Vatikan'ın futbol takımının turnuva amaçlı düzenlediği karşılaşmalarda Papa'yı korumakla görevli İsviçreli Muhafızlar, Papa'nın danışmanları, İtalyan koruma görevlileri ve Vatikan Müzesi bekçileri top koşturuyorlar. Roma'da Brezilyalı papaz adaylarının öğrenimleri sırasında ikamet ettikleri Brezilya Koleji'nin de amatörlerden oluşan ayrı bir takımları var.

Ancak Vatikan'ın uluslararası futbol müsabakaları söz konusu olduğunda, sadece İsviçreli Muhafızlar forma giyebiliyorlar. Zira, anılan gruplar arasında, görev süreleri boyunca Vatikan vatandaşlığına alınanlar sadece İsviçreli Muhafızlar'dan oluşuyor. Maçlar için genelde Roma'da Gianicolo tepesindeki Vatikan'a bağlı Propaganda Fide Üniversitesi'nin top sahası kullanılıyor.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56744865 ziyaretçi (144633276 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)