Vela Süpernovasi
 
Vela

Vela""

Cela, Astronomi

Vela, Astronomy

Vela Supernovası'nın Gizemi

Galaksimizde, 1.300 ışık yolu ötede yani 12.300 yıl öncesinde, Vela Takımyıldızı'nda bir süpernova patlaması oldu. Patlama, 11.000 yıl önce 10 magnitute derece parlaklıkta dünyadan görüldü; bu parlaklık dolunayın 7 gün sürmesi kadardı. Şu anda ise bizler patlamanın artıklarını 1.000 ışık yılı uzaklıktan görüyoruz. Patlama özellikle Akdeniz ufkunda görüldü yani Ay kadar parlaktı.

Çıplak gözün görme yeteneğine göre, süpernovanın ışınlarının yaygınlığı Ay'ın çapını dahi aşıyordu. Bu muhteşem bir uzay dansıydı, akıl ötesi bir bir ateş kütlesi tüm renklere dönüşerek bir gayzer gibi fışkırıyordu. O zamanın gözlemcileri patlamayı nabız gibi atarken görüyorlardı. Büyük olasılıkla ormanlarda ve yerleşim merkezlerinde yaşayanlar gölge oyunları da gördüler.

Vela sözcüğü İspanyolca ve gözlemek anlamında. Akadlar Sümer ülkesine Sümer Toprağı anlamında, Gözlemcilerin Toprakları diyorlardı. Süpernova, Michanowsky'nin araştırmalarına göre Sümerliler tarafından görüldü ve kaydedildi; 4.000 yıllık bir yazıtta "Yaradılış Tarihi" başlığı altında; "Tanrı Ea'nın Vela'daki dev yıldızı" deniyordu. Timothy Ferris'e göre Mısır'ın Ankh'ı ve Tanrı Toth süpernovayı simgelemektedir. Böylesine büyük bir patlamayı bizlerin hayal etmesi dahi mümkün değil, gördüğünüz fotoğraflarda bir diğer süpernova patlaması yer alıyor; galaksinin 1940 yılındaki fotoğrafında olmayan patlama, bir yıl sonraki fotoğrafta açıkça görülüyor. Kimbilir oralarda neler oldu ve acaba şimdiki görüntü nasıl ama bunun için beklememiz gerekiyor.

Kaynaklar

[1] Science Digest.
[2] Tony Smith, "13 March 1941".
[3] Sümerce-İngilizce Sözlük: Adapa (Dan Sullivan)
[4] History of the Bronze Age in Mesopotamia.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55886372 ziyaretçi (142390204 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)