Vitriol Nedir?
 
vitriol, v.i.t.r.i.o.l., aurum vellus, alchemy, alşimi, simya, sşmyacı simyager

Vitriol Nedir?

Visita Interiora (Interiorem) Terrĉ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem

Vitriol, bir simya terimidir. Latince'de 7 sözcükten oluşan “Visita Interiora (Interiorem) Terrĉ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem” cümlesindeki sözcüklerin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş sembolik bir ifadedir.

Bu cümle, Türkçe'ye “Dünyanın derinliklerini (içini) ziyaret et, damıtırken (arıtırken) gizli taşı (felsefe taşı'nı) bulacaksın.” biçiminde çevrilir. Bu cümledeki yeraltına inme sembolizmiyle belirtilmek istenen, pek çok inisiyatik tradisyonda cehenneme iniş olarak ifade edilen deneyimdir. Bu cümlede simgelenen anlam, “arınıp saflaşmak istiyorsan cehenneme iniş deneyimini yaşamalısın” olarak ifade edilir.

Kaynaklar

[1] Semboller Ansiklopedisi, Ruh ve Madde Yayınları

Simya ile İlgili Websitemizdeki Makaleler Dizini

Menü #1 hazırlanıyor...
Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ., 01.07.2010, 08:24 (UTC):
burada anlatılmak istenen bu değil.Felsefe taşı belli değil. Tarihin pek çok yerinde, pek çok isimle adlandırılır. bu taşın felsefe taşı olduğu tam olarak söylenemez.örneğin en yoğun inanış, altında antik sırların bulunduğu dev bir kayadır. çoğu yerde böyle geçer. kesin olarak felsefe taşı denemez. Ayrıca burada söylenmek istenen cehennem değil, insanın kendisidir.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739931 ziyaretçi (134026159 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler