Vizyon (Vision) Nedir?
 

Vizyon (Vision) Nedir?

Vizyon (vision) birtakım olayları görme organının yardımı olmadan (zihinsel) görme ya da algılama fenomenine ve bu fenomendeki imajlar bütününe verilen addır.

Vizyon tarzındaki algılamalara daha çok medyumlarda, mistiklerde, peygamberlerde ve psişik bakımdan “hassas” kabul edilen kişilerde rastlanmıştır. Psikiyatristlerin bu tür fenomenleri ayrım yapmaksızın “halüsinasyon” adı altında değerlendirmelerine karşın Parapsikologlar, halüsinasyonların varlığını yadsımamakla birlikte, bu tür fenomenlerin tümünün halüsinasyonlardan ibaret olmadıklarını, deney ve araştırmalarının gerçek vizyonların değerli bilgiler içerebilen paranormal fenomenler olduğunu ortaya koymuş bulunduğunu ileri sürer ve gerçek vizyonların halüsinasyonlardan ayırt edilmesi gerektiğini düşünürler.

Parapsikolojide vizyon ile aparisyon arasındaki fark şöyle açıklanır: Aparisyonların görme organının yardımıyla görülebilen nesnel oluşumlar olmalarına karşın, vizyonlar iç alemden gelen tesirlerin kişinin şuurundaki imajlara bürünerek algı alanında görüntü oluşturmasının söz konusu olduğu sübjektif (öznel) olgulardır. Metapsişikçilere göre, semavi addedilen ruhsal irtibatlarla alınan, içeriğinde bir mesaj, bir bilgi taşıyan vizyonlar genellikle sembollere bürünmüş bir halde olurlar.
Metapsişikçiler vizyonları ilgili oldukları zamana göre şöyle sınıflandırırlar:

  1. Şimdiki zamana ait, uzaktaki ya da vizyonerin (vizyonu görenin) bilmediği olaylarla ilgili paranormal algılama vizyonları.
  2. Gelecekte gerçekleşecek olaylarla ilgili prekognitif vizyonlar.
  3. Vizyonu görenin kendisinin yaşamamış olduğu, geçmişe ait olaylarla ilgili vizyonlar.
  4. Vizyonu görenin unutmuş olduğu anılarıyla ilgili vizyonlar.
Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abigail 2., 11.09.2016, 21:40 (UTC):
BİR DE İHTİYACIM OLAN BİR BİLGİYE YA DA MERAK ETTİĞİM BİR KONUYA ÇOK KISA SÜREDE YAZILI VE GÖRSEL BASINDAN ULAŞIRIM. ZATEN İNSAN DA BÖYLE İSTEYEREK AMACINA ULAŞMAZ MI?BEN HAYAL ETTİĞİM HERŞEYİN GERÇEKLEŞTİĞİNE ŞAHİT OLDUM.YA DA ARKADAŞLARIM TARAFINDAN TANIŞTIRILDIĞIM BAZI KİŞİLER YA DA ONLARDAN ALDIĞIM KİTAPLAR BÜYÜK SIRLARIN KAPISINI ARALAR.AMA O KİŞİ BUNU İSTEMİYORSA İHTİYACI YOKTUR VE ZORLANMAMALIDIR.SİZLE AYNI KAFA YAPISINA SAHİP OLMASINI BEKLEYEMEZSİNİZ.

Yorumu gönderen: abigail, 31.08.2016, 23:08 (UTC):
İLKİNİ POSTKOGNİF OLARAK DEFALARCA YAŞADIM. KİMİ ŞAHISLARCA DOĞRULANDI KİMİ GAZETELERCE.
İKİNCİSİNİ TA OLAY OLMADAN 4 YIL ÖNCE BİLİYORDUM ZATEN, SADECE YERİ ZAMANI GİZLİYDİ. PREKOGNİF OLARAK DOĞRU ÇIKMASI BENİ SEVİNDİRMEDİ .YER HAREKETLERİNİ KİLOMETRELERCE UZAKTAN HİSSEDEBİLİYORUM. ANTALYA DA BİR ÇAY YATAĞINI BU DEPREMLE DEĞİŞTİRDİ VE HİSSEDEBİLEN PEK AZ KİŞİ OLDU. ZATEN GÜNEŞ TUTULMASINDAN RAHATSIZ OLMUŞTUM BEN.BU BİR İŞARETTİ GELİYORUM DİYEN. HEP RÜYALARIMLA KAZALAR,AYAKTAYKEN DİLİME VURAN AŞAĞIDAN GELEN TİTREŞİMLER...TIPKI İNDİGODAN KRİSTALE GEÇME KRİZİ GİBİ PANİK ATAKLARI YAŞADIM.
ÜÇÜNCÜSÜ SELVA ADLI ORMAN PERİSİ GİBİ KIZIN ARDINDAN EDİP ADLI ENTELEKTÜEL BİR YAZARA AŞIK OLMAMDI. SONRA DA 55 YILINDA YİTİRDİĞİMİZ AMA HİÇ GÖRMEDİĞİM BÜYÜK DEDEMİ RÜYAMDA GÖRMEMDİ.
BÜTÜN BU YETENEKLERİMİN BANA HEDİYE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR, EĞER KENDİMLE BÖBÜRLENİRSEM YA DA HER ÖNÜME GELENE ANLATIRSAM ANLAŞILMAMAK BİR YANA BU YETENEKLERİMİ KAYBEDECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM.
KİMİN BOŞANACAĞINI YA DA ÖLECEĞİNİ BİLMEK ÇOK MU İYİ. AMA O KİŞİLERİ DAHA ÇOK SEVİYORUM. ÖLECEKLERE VEDA ETMEM FARKLI OLUYOR. HASTALARDAN İĞRENMİYORUM. ÖLMÜŞ NAAŞI EVDEN ALINMIŞ BİR VARLIĞIN HAYALETİNİ SENDEN BAŞKASI GÖRMÜYORSA SANA ONUN TABUTUNUN BAŞINDA SAF TUTMAK DÜŞER. BÜYÜKLERİME HALA SAYGILIYIM. ÖLSELER BİLE...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739965 ziyaretçi (134026378 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler