Yagmur Duasi
 
dua, el, hand, pray

Yağmur Duası

İnsanlar, kuraklıktan Resûlü Ekrem (sav)'e şikâyette bulundular. Bunun üzerine Resûlü Ekrem, minbere çıktı ve şöyle buyurdu:

“Şüphesiz ki sizler, yağmurun mevsiminde yağmadığından ve beldenizin kıtlığından şikâyet ediyorsunuz. Muhakkak Allah-u Teala, Zat-ı Ecelli Alâ'sına dûâ etmeniz için size emir buyurdu. Sizin edeceğiniz duayı da kabûl edeceğini vaat etti.”

dedi ve aşağıdaki duayı okudu.

اَلْحٍمْدُ ِللهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِِ. مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِِ. لاَ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ يَفْعَلُ مَا يُرِدُ. اَللَّهُمَّ اَنْتَ اللهُ لاَ اِلَهَ اِلاَّ اَنْتَ الْغَنِىّ ٌ وَنَحْنُ الْفُقَرَاءُ اَنْزِلْ عَلَيْنَا الْغَيْثَ وَجْعَلْ مَا اَنْزَلْتَ لَنَا قَُوَّةً وَ بَلاَغاً اِلَى حِينٍ

Okunuşu: Elhamdu lillêhi rabbil âlemîn. Errahmênirrahîm. Mêliki yevmid-dîn. Lê ilâhe illallâhu yef'alü mê yurîd. Allâhümme entellâhu lâ ilâhe illê entel ğaniyyün ve nahnül fugarâü enzil aleynêl ğayse vec'al mê enzelte lene guvveten ve belêğan ilêhîn.[1]

Yağmur duasında eller aşağıya çevrilmez. S. Ahmed Tahtavi buyuruyor ki: İstiska, yağmur duası için sahraya çıkmak demektir. Hamd ederek, istiğfar okuyarak dua edilir. Peygamber efendimiz ve Eshab-ı kiram ve İslam âlimleri yağmur duası yaptılar. Sahrada iki rekat namaz kılınır. İmam, asaya dayanıp hutbe okur. Sonra kıbleye dönüp avuçlarını semaya karşı açık olarak omuz hizasına kadar kaldırıp ayakta dua eder. Hazır olanlar oturarak âmin derler. Yalnız yağmur duasında eller omuzdan yukarı kaldırılır.

Bir şey istemek için yapılan dualarda, avuçları semaya karşı açılır. Hadis-i şerifte buyruldu ki:

"Allah-u teâlâ, ellerini kaldırıp da dua edenin duasını kabul etmemekten haya eder." [2]

Hastalık, kıtlık ve düşmandan kurtulmak için yapılan dualarda avuç içleri yere çevrilir. Yağmur duasında, ara vermeden 3 gün çıkmak, eski yamalı elbise giymek, duaya giderken sadaka vermek, 3 gün oruç tutmak, çok tevbe-istiğfar etmek, kul haklarını ödemek, hayvanları da çıkartıp yavrularından ayrı bulundurmak, ihtiyarları ve çocukları da çıkarmak sünnettir. Kâfir, dinsiz, getirilmez. Bebekler analarından ayrı bulundurulur. Elbiseler ters çevrilmez.[3]

Kaynaklar

[1] Arif Pamuk, "Resulullah'ın Dilinden Sûreler ve Dualar, Fazileti, Esrârı ve Hikmeti", Pamuk Yayınları, Temmuz 2008, İstanbul, s.782-883.
[2] Tirmizi
[3] Merakıl-felah şerhi

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: tolga , 12.02.2010, 11:27 (UTC):
ffrBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53278591 ziyaretçi (135595146 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler