Yecüc ve Mecüc
 
armagedon, yecüc ve mecüc

Yecüc ve Mecüc

Burhan Doğan

Kategori: Kuran-ı Kerim'in Sırları

Kuran, onlarca ayetin içinde geçen “bozgunculuğu” direkt olarak insanın yaptığını anlatmaktadır. Kuran’da geçen bozgunculuk, dünya üzerinde yaşayan insanların yaptıkları kötülük ve kötü düşüncelerinden dolayı kendilerine bu tanım verilmiştir.

Bozgunculuğun geçtiği her yerde insan vardır. Kuran’da bir tek bozgunculuğun geçtiği yerde insan yerine “Yecüc” ve “Mecüc” geçmektedir. Anlamını kimsenin bilmediği iki kelime. Anlamı bilinmeyince, tefsir âlimleri, bu iki kavram hakkında “uzaydan gelen bir tehlike” veya “yeraltından çıkabilecek garip yaratıklar” gibi düşüncelere kapılmışlardır.

Onlar, öyle düşüne dursunlar, Kuran’ın tamamında bozgunculuğun geçtiği her ayette insanın kendisi geçerken, bir tek ayette anlamı anlaşılmayan iki kelimeyi başka mecralara çekmenin hiç bir anlamı yoktur.

MÜTEŞABİH anlatımın olduğu Kehf Suresi 94. ayet ve Enbiya Suresi 96. ayette geçen bu iki kelimeyi (YE’CÛC - ME’CÜC) bir inceleyelim.

قَالُوا۟ يَٰذَا ٱلْقَرْنَيْنِ إِنَّ يَأْجُوجَ وَمَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِى ٱلْأَرْضِ فَهَلْ نَجْعَلُ لَكَ خَرْجًا عَلَىٰٓ أَن تَجْعَلَ بَيْنَنَا وَبَيْنَهُمْ سَدًّا

“Ey Zülkarneyn! Ye’cuc ve Me’cuc yeryüzünde fesat (bozgunculuk) çıkarıyorlar. Onun için, bizimle onlar arasında bir sed yapman şartıyla sana bir vergi versek olur mu?” (Kehf 94)

حَتَّىٰٓ إِذَا فُتِحَتْ يَأْجُوجُ وَمَأْجُوجُ وَهُم مِّن كُلِّ حَدَبٍ يَنسِلُونَ

Nihayet Ye’cûc ve Me’cûc(un seddi) açıldığı zaman, ki onlar her dere ve tepeden akın edip çıkarlar. (Enbiya 96)

Dikkatli okuduğumuz zaman, bir topluluk; Zülkarneyn’e yeryüzü, yani dünya yaşamında bozgunculuk yapan birilerinin olduğundan bahsetmektedir. Bizimle onlar arasında bir set yapma isteğini dile getirmektedirler. Olay, dünya üzerinde geçip de, bozgunculuğun geçtiği her ayette isminin geçtiği “İNSAN”dan başkası bir şeyin düşünülmemesi gerekmez mi? MÜTEŞABİH ayetlerde direk anlamına ifade etmediğini defalarca ayetlerde gördük.
Şimdi size TABLO niteliğinde; fakat çok ilginç bir açıklama getiriyorum;

YE’CÜC; ME’CÜC

Bu iki kelimede, “CÜC”, ortak bir hece. Bu ortak hece, bir şeyin tanımı olmalı düşüncesinden yola çıkarak, “YE” ve “ME”, “CÜC” tanımının birer parçası olarak aşağıda dünya üzerindeki dillerin enteresan olan çevirisi bulunmaktadır.

Nasıl olduğuna gelince; Kuran, Arapça yazıldığı için ilk önce Arapçadan Türkçeye çevirince (“ME” -Siz), (“YE” - Beni) olarak karşıma çıktı. Diğer dillerin çevirisinde “YE” ve “ME” çevirisinde aşağıdaki gibi aynı kelimeler, yani siz, ben gibi insanı anlatan kelimeler çıkmaktadır. Yani kadın ve erkeğin tanımı olan “İNSAN” karşımıza çıkmaktadır.

Bu araştırmam yine ne olacaksa dünya üzerinde, insan tarafından olacağını göstermektedir.

وَلَوْ شِئْنَا لَاٰتَيْنَا كُلَّ نَفْسٍ هُدٰيهَا وَلٰكِنْ حَقَّ الْقَوْلُ مِنّ۪ي لَاَمْلَـَٔنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ اَجْمَع۪ينَ

Biz dileseydik herkesi doğru yola iletirdik. Fakat Cehennem’i tamamen cinlerden ve insanlardan dolduracağım diye söz verdim. (Secde Suresi 13)

BU AYETİ UNUTMAYALIM.

YE. ME
-----------------------------------
İNGİLİZCE Siz. Ben mi.
İRLANDACA. Siz. Beni.
İSPANYOLCA. Siz Beni
İSVEÇÇE. Siz. Beni
İTALYANCA. Siz Beni
JAPONCA. Siz. Beni
LATİNCE. Y. Ben
LEHÇE Siz. Beni
PORTEKİZCE. Siz. Beni
RUSÇA. Siz. Beni
SIRPCA. Siz. Beni
HİNTÇE. Bunlar. İçinde
ALMANCA. Siz. Beni
AFRİKA DİLİ. Siz. Beni
ARAPÇA. Siz. Beni
BASKÇA. Siz. Beni
BELARUSÇA. Siz Beni
BULGARCA. Siz. Beni
ÇİNCE. Siz. Beni
ENDANOZYA. Siz. Beni
ERMENİCE. Siz. Beni
FARSÇA. Siz. Beni
FRANSIZCA. Siz. Beni
GÜRCÜCE. Siz. Beni
İBRANİCE Siz Beni
YUNANCA Siz. Beni

SİZCE İKİ HECE VEYA KELİMENİN BÜTÜN DÜNYA DİLLERİNDE İNSANI ANLATMASI TESADÜF OLABİLİR Mİ? KARAR SİZİN......

BURHAN DOĞAN,
Mart 2019.

Burhan Doğan'ın Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Burhan Doğan, 14.03.2019, 15:05 (UTC):
O zaman şu ayeti de ekleyelim;
Araf suresi, 7/179. ayet meali:

"Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir."
Bunları ben kafamdan uydurmuyorum. Kur'an böyle söylüyor. Ayrıca, başka ayetlerde İHLASLI KULLARIM hariç demektedir. Yine başka bir ayette "sizin doğru bildiğiniz şeyler yanlış olabilir, yanlış bildiğiniz doğru olabilir. Allah bilir, siz bilemezsiniz" demektedir.

Yorumu gönderen: Warcraft, 14.03.2019, 14:45 (UTC):
eline sağlık hocam ama peygamberlerimizde insanlardı. Bütün suçu insanın üzerine atmak doğru değil bence sonuçta hepimiz insanız hatalarımız var.
yecüc ve mecüc olayına gelince onların insan olmadığını başka bir varlık olduğunu düşünüyorum... saygılarımla..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728650 ziyaretçi (133990795 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler