Yeni Dogan Cocuga Yapilacak Seyler
 

Yeni Doğan Çocuğa Yapılacak Şeyler

1. Dinimizin Hoş Karşıladığı İsimlerden Birini Seçmek: Çocuğa doğumunun yedinci gününde ya da doğduğu günde ad koymak, sünnettir. Amr bin Şuayb (ra) diyor ki:

“Resûlullah (sav), çocuğa yedinci günde isim verilmesini ve tıraş edilip akika kurbanının kesilmesini buyurdu.” [1]

Enes (ra) diyor ki:

“Ebû Talhâ'nın bir çocuğu oldu. Onu Resûlullah (sav)'a getirdim. Damağına hurma çaldı ve adını Abdullah koydu.” [2]

Ebud-derdâ(ra)'dan rivâyetle Resûlullah (sav), şöyle buyurdu:

“Sizler, kıyamette isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Onun için isimlerinizi güzel koyunuz.” [3]

Ebû Vuheyb el-Cüşemî (ra)'dan rivâyetle Resûlullah (sav), şöyle buyurdu:

“Çocuklarınıza peygamberlerin isimlerini verin. Allah (cc)'ın en çok sevdiği isimler, Abdullah ve Abdurrahman'dır. En çirkini ise "Savaş" ve "Mürre" (acı)dir.” [4]

Abdullah ve Abdurrahman'dan başka Yüce Allah'ın güzel isimlerine izâfe edilen bütün isimler de böyledir. Abdülkerim, Abdurrahim gibi.

2. Abdest alınır. İsim verecek zât tarafından çocuk, kucağa alınır, Kıble'ye dönülür ve normal bir sesle sağ kulağına ezan okunur;

Ezan Şöyle Okunur

“Allâhu ekber, Allâhu ekber, Allâhu ekber, Allâhu ekber.
Eşhedu en lē ilēhe illallâh, eşhedu en lē ilēhe illallâh.
Eşhedu enne Muhammeden resûlullâh, eşhedu enne Muhammeden resûlullâh.
Hayye alessalēh, hayye alessalēh.
Hayye alel felâh, hayye alel felâh.
Allâhu ekber, Allâhu ekber.
Lē ilēhe illallâh.”

Sol kulağına ise kamet getirilir.

Kamet, şöyle getirilir

“Allâhu ekber, Allâhu ekber, Allâhu ekber, Allâhu ekber.
Eşhedu en lē ilēhe illallâh, eşhedu en lē ilēhe illallâh.
Eşhedu enne Muhammeden resûlullâh, eşhedu enne Muhammeden resûlullâh.
Hayye alessalēh, hayye alessalēh.
Hayye alel felâh, hayye alel felâh.

Kad kâmeti's-sâlēh, Kad kâmeti's-sâlēh
Allâhu ekber, Allâhu ekber.
Lē ilēhe illallâh.”

Böylece çocuğun ilk duyduğu ses, ezan sesi olmuş olur. Bu ezan sesiyle şeytan, ondan uzaklaşır. Çünkü hâdis-i şerîflerde belirtildiği üzere şeytan, ezan sesini duyduğunda dönüp kaçar.

Çocuğun sağ kulağına Al-i İmrân sûresinin 36. âyetin (den şu kısm)i söylemek, sünnettir:

وَإِنِّي أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ<

Ve innî uîzuhē bike ve zurriyyetehē mineş-şeytânirracîm.

“Onu ve soyunu kovulmuş şeytandan senin korumana bırakıyorum.”

Bir rivâyette Resûlullah (sav)'ın doğan çocuğun sağ kulağına İhlas Sûresi'ni okuduğu da nakledilmiştir.

3. Ezan ve kamet getirildikten sonra çocuğun sağ kulağına konacak (çocuğa vermeyi düşündüğünüz) isim ile 3 kez seslenilir. Mesela İsmail ismi verilecek ise sağ kulağına

"İsmail" diye hafif bir sesle 3 defa çağırılmalıdır.

Resûlullah (sav)'ın azatlısı Ebû Râfî diyor ki:

“Resûlullah (sav)'ın kızı Fâtımâ (ra), Hz. Hüseyin'i doğurduğunda sağ kulağına namaz ezanı gibi ezan, sol kulağına ise kamet getirdiğini gördüm.” [5]

Resûlullah (sav), buyurdu ki:

“Kimin bir çocuğu doğar da sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursa, ona havale ve sara türü hastalıklar zarar vermez.”

4. Yeni doğan çocuğa hurma çiğneyip ağzına sürülmeli, o tatlı sıvının bebeğin midesine ulaşmasına çalışılmalıdır. Hurma yoksa ağzına tatlı bir şey de sürülebilir.

Ebu Musa el-Eşârî (ra) diyor ki:

“Bir çocuğum oldu. Onu Resûlullah (sav)'a getirdim. Adını İbrahim koydu. (Hurmayı çiğneyip) damağına hurma sürdü. (Çocuk, yalamaya başladı) ve Resûlullah (sav), ona bereket duası etti.” [6]

5. Bundan sonra şöyle dua edilerek isim verme işlemi tamamlanmış olur:

اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ * وَالصَّلاَةُ والسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ اَجْمَعِينَ * يَا اَرْحمَ الرَّاحِمِينَ * يَا حَىّ ُ يَا قَيُّومُ * يَا ذَا الْجَلآلِ وَاْلإِكْرَمِ * لآ اِلَهَ اِلآ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِين

Elhamdu lillēhi Rabbil âlemîn. Vessalētu vesselēmu alē rasûlinē Muhammediv-ve alē ēlihî ve sahbihî ecmaîn. Yē Erhamer-Râhimîn. Yē Hayyu yē Kayyûm. Yēzel celâli vel ikrâm. Lē ilēhe illē ente subhâneke innî kuntu minez-zâlimîn.

Sonra;

"Bütün nimetleri karşılayacak ve fazlasına da denk gelecek bir hamd ile bütün âlemlerin Rabbine hamd ederim. Salât ve Selâm, Efendimiz Muhammed (sav) ve O'nun ailesine ve ashâbının üzerine olsun. Yarabbi! Biraz önce sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okuyarak Senin râzı olacağını umduğumuz bir isimle isimlendirdiğimiz şu yavruya hayırlı ömür, bol rızık ihsan edip İslam dini üzere yaşamasını ihsân eyle. Ana-babası için hayırlı, dinimiz için faydalı kullarından eyle. Kâfirlerin küfründen, hasedçilerin hasedinden, zâlimlerin zulmünden muhafaza eyle. Vücuduna sıhhat ile kazalardan belalardan muhafaza eyle. Kendisine faydalı ilim, ilmiyle de âmil olanlardan (amel edenlerden) eyle. Kurân'a hadim (hizmetçi) olmasını, onu hıfzedip içindekilerle amel etmesini nasip eyle. Yarabbi! İslam fıtratıyla gelen şu yavruyu ve bütün yavrularımızı yaratılış gayesi üzere yaşamalarını nasip eyle. Kem gözlerden muhafaza eyle. Yavrumuzun imanda daim olması için ve Allah'ın rızası için el-Fâtihâ."

diyerek dua edilir.

6. Doğumu kutlamak için akika kurbanı kesilmesi iyidir. Kesilen kurbanın eti eşe, dosta, yakınlara ve komşulara ikram edilir.

7. Doğan çocuğun saçları ağırlığınca altın ve gümüş değerindeki para, yoksullara verilir.

8. İlk dişi çıktığında, ilk yürüdüğünde; yoksullara yardım, eş, dost, komşu ve yakınlara uygun ikramlar yapılır, yoksullar sevindirilir. Çocukla gelen mutluluk, eş, dost ve çevre ile paylaşılır.

9. Eğitim çağına ulaşınca çocuğa iyi bir eğitim verilmesi sağlanır. Bir hadisi şerifte

"Hiçbir baba, çocuğuna iyi bir eğitimden daha değerli bir miras bırakamaz." buyrulmuştur. Her yaşın bir eğitimi vardır. Çocuk, ilk eğitimi aile içinde alır. Bu eğitim, okul ve hayatta sürüp gider.[7]

Kaynaklar

[1] Tirmizî, Edep, 2832.
[2] Müslim, Âdâb, 2144.
[3] Ebû Davud, Eewp, 4948.
[4] Ebû Davud, Edep, 4950.
[5] Ebû Davud, Edep, 5105.
[6] Buhârî, Edep, 6198; Müslim, Edep, 2145.
[7] M. İsmail Fındıklı, "İlim Ehli İçin Temel Dualar", Yasin Yayınevi, İstanbul 2007, s.262-265.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: MEHMET, 14.09.2017, 15:37 (UTC):
RAHMAN VE RAHİM OLAN YÜCE ALLAH IM TÜM ÇOCUKLARIMIZI ESİRGESİN KORUSUN HAYIRLAR SELAMET ESENLİK SAĞLIK HER İKİ DÜNYA HAYATI İÇİN HAYIRLI ÇALIŞMA VE SAADET NASİP ETSİN DİLERİM.ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKETÜHÜ. HEPSİ VE CÜMLEMİZ İÇİN DUA EDELİM İNŞAALLAH.

Yorumu gönderen: Yunus , 19.02.2017, 16:42 (UTC):
ALLAH razı olsun sizden çok güzel olmuş çalışmanız

Yorumu gönderen: Ayşe , 17.12.2016, 20:15 (UTC):
Size bi soru sormak istiyorum bir olay yaşanmış Teyzemin iki tane çocuğu doğduktan altıncı gecesi ölmüş bununla ilgili annem bi şey anlattı o gece bi karga gelip çocuğun yüzüne kanadinî vuruyormuş o zaman önlem alınmadigi takdirde çocuk oluyorMuş bunu anlatan o zamanın bi hocasıymış Kuran 'da yazıyormuş bende bulmaya çalıştım ama bulamadım bana yardımcı olur musunuz böyle bir şey var mı doğru mu.

Yorumu gönderen: Kenam, 02.12.2016, 22:52 (UTC):
Allah razı olsun Bu guzel çalışmanızdan dolayi

Yorumu gönderen: Beyza, 02.05.2016, 17:12 (UTC):
Çok iyi ayrıntılı anne v e babalaraBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 55891449 ziyaretçi (142400980 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)