Yunus Peygamberin Duasi
 
rahmep kapısı, dua, tevbe, tövbe, istiğfar

Yûnus Peygamberin Duası

“Zünnûn’u da hatırla. Hani öfkelenerek (halkından ayrılıp) gitmişti de kendisini asla sıkıştırmayacağımızı sanmıştı. Derken karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum” diye dua etti. Biz de duasını kabul ettik ve kendisini kederden kurtardık. İşte biz mü’minleri böyle kurtarırız.”

(Enbiya Sûresi, 87-88 )

Zünnûn, "balık sahibi" demektir. Burada Hz. Yûnus'u ifade etmektedir. Kurân'da onunla ilgili bahsedilen kıssanın özeti şudur: Hz. Yûnus'un kavmi, Allah'ın davetine kulaklarını tıkarlar. Buna kızan Hz. Yûnus, Hz. Yûnus, peygamber olarak gönderildiği kavminin yola gelmemesi üzerine Allah'ın iznini beklemeden orayı terk eder ve bir gemiye biner. Zanneder ki Allah, denizin ortasında kendisine ulaşamaz. Geminin yelkenleri açık ve rüzgâr da olduğu halde açıkta gemi durur. Gemidekiler işin farkına varırlar.

"Aramızda mutlaka yanlış yapan birisi var. Onu arayalım, bulalım." derler. Bir kura çekilir ve bu kura da Hz. Yûnus'a çıkar ve Hz. Yûnus, denize atılır. Allah-û Tealâ'nın gönderdiği çok büyük bir Yûnus balığı, Hz. Yûnus'u yutar. Hz. Yûnus, Yûnus balığının karnında, karanlıklar içinde Allah'ın nelere muktedir olduğunu idrâk ederek Allah'a yalvarır: Allah'tan kaçacağını sanarak başka birisine değil, kendisine zulmetmiştir. Bu olay, Kurân-ı Kerîm'de şöyle anlatılır:

Allah, onun bütün düşüncelerini bildiği için her an, her şeyden haberdardır. Çünkü ilmi ve rahmeti bütün insanları, canlıları ve cansızları, bütün boyutlarda kuşatmıştır. Allah’ın rahmeti ve fazlı, her şeye kâdir olan Allah'ın bir uzantısıdır. Eğer Allah bir dağın konuşmasını istiyorsa dağı, bir kuşun konuşmasını istiyorsa kuşu konuşturur. Dağlara da zikir yaptırır ama bunun adı artık zikir olmaz. Bu tesbihtir. Kimler Allah'ın adını

"Allah, Allah, Allah, Allah." diye söylerse, eğer bunu söyleten o varlığın iradesi değilse, Allah'ın irâdesi ise o zaman tesbih olur. Nitekim Enbiya Sûresi'nin 79. âyetinde Hz. Davut'un talebi üzerine Allah dağlara da kuşlara da zikrettirdiğini, yani Allah zikrettirdiği için onlara tesbih ettirdiğini ifade etmektedir.

Hz. Yûnus'un Yûnus balığının karnında iken Allah'a ettiği dua, şudur:

لآ إِلَهَ إِلاَّ أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

Okunuşu: Lē ilēhe illē ente subhâneke innî kuntu mine'z-zâlimîn.

Anlamı:

“...Senden başka İlâh yoktur. Sen, Sübhân'sın (her şeyden münezzehsin). Muhakkak ki ben, zâlimlerden oldum.” (Enbiyâ Sûresi, 87. âyetten kısmen alınmıştır)

Peygamber Efendimiz buyurdu ki, "Birinize dert ve belâ gelince, Yûnus Peygamberin duasını okusun! Allah (cc), Onu muhakkak kurtarır."

Sıkıntıyı Allah'tan başka kaldıracak hiçbir güç yoktur. Şu âyetlerde, bunun gerekçesi açıklanmıştır:

"Eğer Allah sana bir zarar dokundurursa onu, yine O'ndan başka kaldıracak yoktur ve eğer sana bir hayır dilerse, O'nun lütfunu geri çevirecek de yoktur."

(Yunus, 10/107)

Öte yandan günahlar; zora ve sıkıntıya düşmenin nedenidir.

"İstiğfar etmek"

(Allah'tan mağfiret dileme) ise bu nedenleri ortadan kaldırır. Örneğin:

"Sen aralarında bulundukça Allah onlara azap edecek değildi ve onlar istiğfar ederlerken de Allah onlara azap edecek değildi."

(Enfâl, 8/33)

Yüce Allah bu âyette

"istiğfar" edenlere azap etmeyeceğini bildirmektedir. Konuya ilişkin olarak hadiste de şöyle buyurulmuştur:

"Kim istiğfarı çok yaparsa Allah, içine düştüğü her türlü sıkıntıdan dolayı ona bir kurtuluş, her darlıktan bir çıkış yolu nasip eder ve hiç hesaplamadığı yerden onu rızıklandırır."

(Zayıf olduğu tespit edilen bu hadisi Ahmed ve Hâkim kaydetmiştir. Ayrıca tahriri için bkz: Beyhâkî, Şu'ab'ul-İman, H. No 636)

Öte yandan Cenâb-ı Hak şöyle buyurmaktadır:

"Başınıza gelen herhangi bir felâket, kendi ellerinizin yaptığı işler yüzündendir. Allah işlediklerinizin bir çoğunu affeder."

(Şûra, 42/30)

Hz. Yunus'un duâsındaki:

"İnnî kuntu mine'z-zâlimîn."

(Ben, zâlimlerden oldum) sözü, günahı

"itiraf" olduğu gibi, aynı zamanda

"istiğfar" dır. Çünkü bu

"itiraf"

, "mağfiret istemeyi kapsayan bir itiraf" tır.

"Lâ ilahe illa ente"

(Senden başka ibadete layık ilâh yoktur) ifadesi ise, "Ulûhiyetin Tevhidini (birliğini)" gerçekleştirmektir. Çünkü Allah'ın dilemesinden başka hiçbir şey, hayrı gerekli kılamaz. Nitekim:

"Allah'ın dilediği oldu, dilemediği olmadı" sözü bir yasadır.

Kulu bu hayra ulaşmaktan engelleyen ise onun günahıdır. Çünkü insanın gücü dışında vuku bulan her şey, kulların işlerinden olsa bile, Allah'ın kaderiyle olmaktadır. Ne var ki Allah, emredileni yapmayı, sakıncalı olandan kaçmayı kurtuluş ve mutluluk için bir neden kılmıştır. Bu yüzden;

— Tevhidin şehâdeti, bütün hayırların kapısını açar;
— Günahlardan istiğfar da kötülüklerin kapısını kapatır.

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Büşra, 01.02.2018, 14:23 (UTC):
Eşim haksız yere 5 aydır hapis yatıyor hiç işlemediği bir suçtan dolayı evinden yuvasından uzak kaldı bu hafta mahkememiz lütfen bize dua edin eşimin adı Salih duaya ihtiyacım var

Yorumu gönderen: Şaban, 22.01.2018, 06:55 (UTC):
Rabbim hepimizin ne sıkıntısı varsa o sıkıntılarımız dan bizleri de Yunus a.s mı kurtardığı gibi kurtarsın aminn...

La ilahe illa ente subhâneke innî kuntu mine'z-zâlimîn. Anlamı: “...Senden başka İlâh yoktur. Sen, Sübhân'sın (her şeyden münezzehsin). Muhakkak ki ben, zâlimlerden oldum.

Yorumu gönderen: Semih, 30.12.2017, 21:04 (UTC):
Tek istedigim bana dogruyu gosterecek her zorlukta yanimda olacak sadik beni seven bir eş insallar rabbin bana nasip eder

Yorumu gönderen: Aişe, 17.11.2017, 19:25 (UTC):
Allah dualarımizı kabul eylesin..zordayım çok :((((

Yorumu gönderen: Çare Allah...., 14.09.2017, 05:05 (UTC):
Haksız yere işimden oldum, çok bunaldım artık Allah'a dua ediyorum sürekli.Rabbim herkesin sıkıntılarını gidersin inşallah ..

Yorumu gönderen: Bilinmez, 12.09.2017, 23:09 (UTC):
Okuyanlar lutfen benim icinde okuyun. Gercekten ben nefsime uyarak kendime.zulm edenlerdenn oldum.. hersey.duayla. La illahe illa ente sûbhaneke inni küntü minezzalimin.. ALLAH im sen bagisla..

Yorumu gönderen: Mehmet, 12.09.2017, 20:55 (UTC):
Hepinize dua ettim. Sizde bana edin. Mehmet kardeşinizin sıkıntıları bitsin. Rabbim sana söz veriyorum. Her adimimda seni zikredecegim. Her nefeste seni anacagim ey eşi benzeri olmayan guzel rabbim.

Yorumu gönderen: Adem , 10.09.2017, 16:07 (UTC):
Arkadaşlar bende fiziksel ve ruhsal bir takım sıkıntılarım var bu duayı okuyorum. İnşallah benim içinde dua edersiniz çok sevinirim. Rabbim en kısa zamanda hepimize şifa nasip eylesin

Yorumu gönderen: savaş, 31.08.2017, 22:49 (UTC):
Slm aleykum arkadaşlar bende de dert tasa sıkıntı çok siz değerli arkadaşlarımdan benim içinde dua ederseniz sevinirim. Cenabı allahım her daim yar ve yardımcımız olsun. Allah'a emanet olun Cenabı allahım herkezin duasını kabul ve makbul eylesin.

Yorumu gönderen: ....., 30.08.2017, 22:11 (UTC):
Duaya ihtiyacım var:((

Yorumu gönderen: İsimsiz kiz, 21.07.2017, 15:25 (UTC):
BeNmerhaba bir sevdiğim vardı herkesten herşeyden çok sevdim ama bnmde hatalarim oldu tabiki ama o beni öyle bir kırdı uzdukİ bn yine hep elimi actim dua ettim biliyorum haram dan mutluluk aradım ve mutluluk bu yüzden haram oldu beni herkese rezil etmesine herseyi söylemesine hala var sevgisi ve hala seviyorum.bana yaptigindan pişman olsun istiyorum ve beni bulup özür dilemesini çok istiyorum kötü mü ediyorum bilmiyorum onunla yaşadığım ve bana yasattigi herseye rağmen hiç bitmeyen bir sevgim var yinede hep isatıyorum madem onunla bulastim günaha o zaman onunla evlendir beni rabbim diyorum hatami yapıyoum bilmiyorum ama bn başkasını hayatıma alarak başkasının gunahina girmek istemiyorum

Yorumu gönderen: metin, 16.07.2017, 20:46 (UTC):
s a kardeşler rabbim inş hepimizin sıkıntılarını giderir inş benimde çok sıkıntım var kulun kula duası en hızlıymış jet hızı onun için bu dua yı okuyalım bırakmıyalım bende başlıyorum bu dua ya allahım kabul eder inş

Yorumu gönderen: Tuğba, 17.06.2017, 05:00 (UTC):
Rabbim sıkıntısı, derdi olan kardeşlerimin dualarını Habibin hürmetine sen kabul et. Sıkıntılarını bertaraf et.Bizim sıkıntımız kardeşimin madde kullanıyor olması. Annem ile ben psikolojik olarak çökmüş durumdayız. Nolur sizde bize dua edin kardeşlerim.

Yorumu gönderen: Pinar, 09.06.2017, 22:44 (UTC):
Uz un suredir kulagimdan kamyon sesi geliyor. Deliriyorum, hic huzurum yok, mutlu olamiyorum, gulemiyorum. Namaza basladim, hergun dua ve zikir ediyorum ama Allahim iyilestirmiyor beni. Ne olur sizde benim icin dua edin. Artik umudum kesildi, Allahim beni oldur diye yalvariyorum ama canimida almiyor. Ne olur benim icin dua edin, cok carrsizim. Birazcik cesaret bulsam intihar edeceyim ama ben aslinda olmek istemiyorum. Iyice smeken istiyorum !!!!

Yorumu gönderen: adı bende sakĺı, 02.06.2017, 21:18 (UTC):
Sevgili dostlar..ben çok ama çok zor günlerden geçtim..eşimle anlaşmalı olarak boşanmak zorunda bile kaldım.eşim adeta benden nefret ediyodu..mahkeme bizi boşadığı halde ben asla vazgeçmedim.işte bu dua bu mübarek dua sayesinde eşimle yeniden barıştık.ben canlı şahidiyim ki bu dua bir mucize yeterki yürekten isteyin Mevladan.bu duadan sonra yıldırım çarpmış gibi bana döndü bizim hanım..vallahi bende günlerce bu olayın şokunu yaşadım..

Yorumu gönderen: gül, 28.05.2017, 15:04 (UTC):
arkadaslar çok büyük bi sıkıntı icindeyim. Allah rizasi icin dua edin benim için. O kadar güzel seyler yazılmış ki Allah razi olsun hepinizden

Yorumu gönderen: Sevda, 24.05.2017, 12:50 (UTC):
Ben çok ama çok zor gunler geçiriyorum eşim aldatıyor 2. Evliliğim allahim 3 cü yüz göstermesin diye affettim ama 2 buçuk yasinda kizim var en önemlisi ondan af ediyorum eşim aslında çok iyi bir insandı 8 aydır bambaşka biri oldu seni gördüğüm zaman şeytan görmüş gibi oluyorum diyor daha bir çok laf önce benden sonra hayatta ençok sevdiği kızından vazgeçti ama yinede bitirmek istemiyorum üzerinde birşey olduğunu düşünüyorum belki sizin dualarinizda iyi gelir nelur Bana da dua edin şimdiden allah razı olsun

Yorumu gönderen: Günahkar, 09.05.2017, 14:52 (UTC):
Rabbim hepimizin sıkıntılarını gidersin inşaallah

Yorumu gönderen: ...., 08.05.2017, 23:26 (UTC):
Bende işimden oldum haksiz yere.hicbir suçum yokken.adalet yerini bulsun bir an evvel.dualarınızı bekliyorum.Rabbim herkesin duasını kabul etsin inşAllah.

Yorumu gönderen: ibrahim, 01.05.2017, 18:47 (UTC):
Selamün Aleykum ben yillardir bir kranligin icindeyim artik bunaldim esim den ayrilma noktasina geldim bu kumar belasi yuzunden lutfen bu yaziyi okuyan arkadaslardan benim icinde dua etmelrini bekliyorum bir aydan bu yana namaza basladim simdiden Allah razi olsun herkezden.

Yorumu gönderen: Anne, 01.05.2017, 03:21 (UTC):
Kızımın pazartesi günü duruşması var dualarınızda bizi unutmayın Allah hepinizde
hepinizden razı olsun

Yorumu gönderen: İrem, 23.04.2017, 18:59 (UTC):
Rabbim sevdiklerimizi daima yanımızda eylemesi dileğiyle . Dualarda buluşalım Allah dostları. Hepinizden dualarınızı bekliyorum hayırlı kandiller

Yorumu gönderen: Dilek, , 21.04.2017, 11:19 (UTC):
Allah rızası icin benim icinde dua edin. Eşim beni aldatıyor, her gün Allahıma yalvarıyorum ben bana yardım etsın diye. Üzüntüden saglıgımdan oldum pıskolojim bozuldu. Allahtan başka sıgınacak kimsem yok.Allah rızası icin benim icinde dua edın. Zurura mutluluga bende kavuşuyum. Yüce Yarabim herkesin duasini dilegini yerine getirsin inşallah.

Yorumu gönderen: Fulya, 30.03.2017, 19:43 (UTC):
S.a Aylardır Calıştıgım Bi Sınavım Var Nasipse Polis Olmak İstiyorum Duanızda Benide Unutmayın Olur mu Duayla Kalın

Yorumu gönderen: ALLAH aşk, 21.03.2017, 23:35 (UTC):
Herhangi bir nedenden dolayı değil RABBİMİZİ sevin annenizi sever gibi sevin eş ve çocuklarınızı sever gibi elinizden gelirse daha fazla sevin ve dua edin, RABBİMİZ bize bu geçici hayatta yardım et şüphesiz sen en merhametli yardım elini verensin RABBİMİZ Size kavuşacağımız o kesin günde de bizi RAHMETİNE kabul et biz senin kulunuz sana teslim olduk.

Yorumu gönderen: kıymet, 15.03.2017, 16:47 (UTC):
Bn ALLAH'u teala'ya isyan ettim. Ve şu an cok pişmanim ve cok kötü ruyalar göruyirum cok tövbe ediyorum ama lütfen bana dua edin lütfen allah rızasi icin afolunayim allah affetsin

Yorumu gönderen: Ebru, 11.03.2017, 22:48 (UTC):
Kardeşlerim yarın ygs sınavım var Allah rızası için dua edermisiniz şimdi den Allah hepinizden razı olsun

Yorumu gönderen: Kübra, 11.03.2017, 19:54 (UTC):
Arkadaşlar acil şifaya ihtiyacım var bana da dua edin Allah razı olsun

Yorumu gönderen: Asli, 09.03.2017, 19:51 (UTC):
Uzun süredir çabaladığım sinava 2 gün kala çok hasta oldum benim için de dua edin Allah rızası için.

Yorumu gönderen: Yunus, 15.02.2017, 04:46 (UTC):
Ben bir kızı seviyorum sevdiğim kız aksini süyledi. Ne yapsam bu duygudan kurtulamadım. Şimdi biryıl oldu onu gürmiyeli. üzleyorum... sever düner bana diye umud ediyorum. sevgili kardeşlerim dua edin Allah sınadıkça beni Allaha bidaha iman ediyorum ve bidaha şükrediyorum ve bu zor imtihanımda dualarınızı esirgemeyin!

Yorumu gönderen: hidayet, 13.02.2017, 17:21 (UTC):
Esim 2 kez kanser ve tumorle karşı karşıya ameliyat oldu patolojide 2. Evrede çıktı.bizim için dua edin ey muminler

Yorumu gönderen: ebru, 26.01.2017, 16:27 (UTC):
Oglumm 9aylik nobet geciriyor burdan dua edermisiniz muhammed ayaz icin

Yorumu gönderen: Bilinmeyen, 05.01.2017, 11:11 (UTC):
Emeği geçen herkezden allah razı olsun..

Yorumu gönderen: Güler, 28.12.2016, 04:26 (UTC):
(Özel nedenlerden dolayı) Annem kadın sığınma evinde kardeşim , çocuk yetiştirme yurdunda kalıyor onlar için dua istiyorum Allah rızası için onlara dua edin Rabbim dualarinizi kabul etsin inşallah

Yorumu gönderen: Toprak, 22.12.2016, 23:17 (UTC):
Yeni bir hayata başlayıp bir adamla beraber herşeyi mahvettim allah şahidim ki başıma gelecekler bir haber bir yalanda yaşamışım onu unutmuş ,ondan çok sevmeye kalkmışım ben zalimlerden olmuşum. Ama giden adamın yoklu bende çok büyük günahlara vesile oldu, ah aldı etmesemde ,kul hakkını yedi .benim tek isteğim allah bana doğru yolda ilerleme nasip etsin o insan da dönsün çünkü ben bu sefer Allah'ın büyüklüğüne bir kere daha şahitlik edicem ve onu unutanlardan olmicam . Allah hepinizin dua kabul etsin size dua ettim sizde bana edin kardeşlerim

Yorumu gönderen: Emine, 15.12.2016, 12:29 (UTC):
Dua istiyorum

Yorumu gönderen: Önder A., 05.12.2016, 17:41 (UTC):
Bir iftiraya ugradim ve bu kis gununde issiz kaldim.Rabbim tez zamanda isime geri dondursun dua ediverin banada.bu duayi okudum icim ferahladi

Yorumu gönderen: Büşra, 03.12.2016, 10:55 (UTC):
Benden herşeyimi alan sonrada beni terk eden evliliğin aşamasında olduğum adam beni terk etti ağır depresyondayım lütfen dua edin kardeşlerim lütfen

Yorumu gönderen: hatayı düzeltin inş., 29.11.2016, 21:31 (UTC):
''Zanneder ki Allah, denizin ortasında kendisine ulaşamaz.'' bu kısmı kaldırın inş. çok sakıncalı.

Yorumu gönderen: Pinar, 28.11.2016, 15:49 (UTC):
Kulaklarimdan yarim senedir cok Korkunc ugultu sesleri geliyor. Bu sesler beni yasamdan soguttu, yasama hevesim kayboldu. Surekli korku icin de yasiyorum. Kendimi kapkaranlik zindanda hissediyorum. Gecmiste isledigim cok buyuk gunahlar var, hergun namaz kili p Yunusun dua sini okuyacam. Bir yandan kulagima bu sesler geldigine sukur ediyorum, cunku onlar sayesinde namazi ma, Kurana ve Rabbime kavustum. Allahim beni affe der, beni tez zamanda ferrahliga cikarir insAllah.

Yorumu gönderen: Ayla, 21.11.2016, 23:35 (UTC):
Duaları bizimle paylaşan sayfa sahibine teşekkür ederim kendisine ve burdaki derdi olan tüm din kardeşlerime dua edeceğim ben de çıkmazdayım ama Rabbimiz bize yeter ya onun sevgisi olmasaydı kalbimiz daraldığında yetiş Allahım dediğimizde ferahlık bulduğumuz varlığımızın sahibi Allah hep bizimle.inşallah yolumuzdan şaşırmasın

Yorumu gönderen: Aciz kul, 13.11.2016, 07:48 (UTC):
Arkadaşlar herkesin yazdığını okudum ve canı gönülden rabbimizin bizlere merhamet nazarıyla bakıp sıkıntılarımızı gidermesi için dua ettim,yalnızca sizden ricam kardeşlerimin evlilik nasipleri için sizden bir gönülden dua istiyorum, ama dua etmeseniz bile rabbim muratlarınızı nasip etsin.

Yorumu gönderen: Fatih, 07.11.2016, 18:59 (UTC):
Iftiraya ugradım insaallah Allah a sığınarak bu bela ve musibetten kurtulacagım sizlerinde duasını bekliyorum inşallah
Admin paylaştığın bilgiler içinde Allah razı olsun..
Dualarda buluşmak dileğiyle

Yorumu gönderen: nesli, 05.11.2016, 21:36 (UTC):
s.a ben eşimle bosanmadım ama ayrıyız ve bi çocugumuz var rabbim onun ve okuycam duaların yüzüsuyu hürmetine dualarımı kabul eder ve barısrz inş ben yorumları okuduğumda dua isteyen tü kardeslermize duamı ettim sizde benden esirgemeyin ne olur bu duayı yeni buldum bol bolokucam inş

Yorumu gönderen: tuğrul, 21.10.2016, 12:07 (UTC):
zorr durum da olan sıkılAn sıkışan ve himmet bekleyen ihtiyac duyduğu ve ALLAH (C.C.) HZ . MUHAMMET (S.A.V. ) in duyduğu rahmet bereket sabır olur inşallah

Yorumu gönderen: Lol, 16.10.2016, 17:45 (UTC):
güzelmiş

Yorumu gönderen: ahmet, 09.10.2016, 00:20 (UTC):
ben bu duayı sürekli okuyorum hem sıkıntılı günümde hem ferahlıgımda boşanma aşamasındayım allah yarve yardımçımıs olsun ben eşimi seviyorum allah sevdigi kulu sıkıntıya koyar ve sınar rabbim bizleri beni merhametinle sınasın bu bir gerçektir allah özledigi sesi özledigi insana sıkıntı verir çokça sikir ve ansın diye rabim hepimize rahmet dilesin merhamet etsin amin yunus süresini ihlas süresini allahın 99 ismini sürekli sikir edin allah duaları kabul edendir allah dualarımısı kabul etsin amin

Yorumu gönderen: ömer, 08.10.2016, 21:34 (UTC):
Ben bu duaya ve namaza yeni başlidim hic alakam olmuyan bir sikinti beni buldu bunada şükür allahim betirenden korusun ama ben anladim neyin me oldugunu eger namazimi daha önce kilsaydim bu musubet beni bulmazdi inşaallah inaniyorum rabbim beni bu sikintidan kurtaracak ama ben rabbime söz veriyorum artik eski ömer olmucam namazimi ve bu mubarek duayi birakmicam inşaallah.sizdende dilegim lütfen sikintimdan kurtulmam için dua edin.amin

Yorumu gönderen: Necati, 06.10.2016, 12:27 (UTC):
Admin bilgi için ALLAH razı olsun. ALLAHIM herkesin hayırlı duasını kabul etsin.

Yorumu gönderen: Müge, 03.10.2016, 12:37 (UTC):
İssizim dardayim 8 aydir Hz yunusun duasina 2 gündür okuyorum ve sürekli okuyacagim rabbim dardayim bana yardim et inşallah herkesin duasi kabul olurBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53665869 ziyaretçi (136664206 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler