Zaman Yaratilmadan Önce Ne Vardi?
 
kainat, uzay

Zaman Yaratılmadan Önce Ne Vardı?

Dünya, bir zamanlar cansızdı. Üzerinde hayattan eser yoktu. Hayat yoktu, ama dünya vardı. Ondan önce de dünya yoktu. Kâinat vardı, yıldızlar ve galaksiler vardı ama dünya yoktu.

Ondan çok önceleri de yıldızlar da yoktu. Kâinatta sadece yıldız olmayı bekleyen atom parçacıkları vardı Onlardan önce ise. Hiçbir şey yoktu. Kâinat yoktu. Varlık âlemi yoktu henüz ortalıkta. Hatta "ondan önce" diye bir şey bile yoktu. Çünkü zaman da yaratılmamıştı henüz. Zamansız ve mekansız, bir tek "O" vardı.

Bir "Ol!" emri erişti O'ndan. Kâinat ortaya çıktı. Zaman ve mekan, bir müthiş patlamayla var oldu. Nasıl oldu? Kimse bilmiyor. Çünkü o yaratılış ânını Yaratan'dan başka hiç kimse görmedi.

O gün bugündür, o dehşetli patlamanın kalıntıları dolaşıyor uzayın her tarafında. "Ol!" emrine kâinatın verdiği cevap, hâlâ göklerde yankılanıyor. "Biz, bir emirle var olduk" diye haykırıyor gökler. İnanan ve inanmayan herkes, beraber işitiyor. Başlangıcı varsa kâinatın, onu bir yaratan var. Başlangıcı varsa zamanın, onu bir başlatan var. İkisi de O, "OL!" deyince oldu.

O'ndan öncesi yoktu. Yalnız O vardı. Mekândan münezzeh, zamandan münezzeh, ezelî bir tek Yaratıcı vardı.

Olacak şey, olmuşla birdi O'nun için. Geçmişin ve geleceğin farkı yoktu. Dünya ve âhiretin öncelik ve sonralığı yoktu O'nun ilminde. Çünkü O, zamana mahkum değil, zaman ona mahkumdu.

Zaman, O'nun emriyle var oldu. O'nun emriyle var olanlar, hep hikmetli ve düzenli varlıklardı. Zaman da öyle.

Bir büyük nehir gibi, gelip geçeceği her yer belliydi zamanın. Her ayrıntısı, hikmetle düzenlenmişti. Çünkü kader vardı ve kader, ne geçmişte ne de gelecekteydi. Her şeye ezelden bakıyordu.[1]

Kaynaklar

[1] Gerçeğe Doğru, cilt:4, s. 292.

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: abigail , 09.09.2016, 21:12 (UTC):
ZAMAN YARATILMADAN ÖNCE ZAMANIN DÜŞÜNCESİ HAZIR OLDA DURMUŞ İLAHİ EMRİ BEKLİYORDU.
HERŞEY SIRASIYLA OLUŞTU. O SIRA BİZİM İÇİN GAYBDIR.
GENLEŞME VE UZAYIN BÜYÜMESİ İÇERDİĞİ YILDIZLAR,ASTROİDLER,KARA DELİKLER,GALAKSİLERİN BÜYÜK PATLAMA SONRASI OLUŞMASI SONUCU OLDU.
DÜNYAMIZDAN ÖNCE BAŞKA DÜNYALAR VARDI,ONLARDA YAŞAM İLERLEDİ VE SONA ERDİ.UZAYDA ZAMAN YOKTU HİÇ OLMADI .BİZDE ZAMAN FARKLIYKEN ONLAR BELKİ DE SAATİ HİÇ KULLANMADI.ONLARDA KARANLIK VARKEN BİZ AYDINLIĞI DA YAŞAYABİLDİK,MEVSİMLERİ DE BİLDİK,İKLİMLERİ DE....
ONLARIN ARAMIZDA IŞIKLI BİR NEHİR VARDI DEDİĞİ ŞEY,SAMANYOLU'NUN TARİFİNE BENZEMEKTEDİR.BK. YEŞİL ÇOCUKLAR
BİZ DE ONLAR GİBİ GEREK METEORLARIN,GEREKSE KOŞULLARLA İNSANİ YERLEŞKELERİN SONUCU BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİNİ YİTİRDİK.
AMA SONUMUZU BÖYLE GİDERSE ALLAH'IN BİLGİSİ DAHİLİNDE BİZ KENDİMİZ YOKEDECEĞİZ VE CEZA HEPİMİZE BİR PARÇA KESİLECEK!

Yorumu gönderen: Sadi IŞIKLILAR, 06.06.2015, 22:14 (UTC):
Büyük Patlama ile kâinat ve zaman birlikte yaratılmış görünüyor. Büyük Patlama anından geride, YOKLUK VARDI.Yokluk da bir varlıktır; zira yokluğun YOKLUK diye bir adı vardır. Ve ad da, varlıklara verilir. Bu sebeple, yokluk bir varlıktır. Allah'ın bunun neresinde olduğunu soramayız.Mekan ve zaman yoktu çünkü. Yokluk ve O vardı. Hükmetti ve KÛN dedi. Varlık ve zaman oldu. Suphanallah.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739963 ziyaretçi (134026318 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler