Zaman Yolculugu
 
zaman yolculuğu, time travel

Zaman Yolculuğu

Abdurrahman Yördem

Kategori: Zaman

Geçmişten bu yana insanoğlunu heyecanlandıran konu: zaman yolculuğu. Zamanda yolculuk yapanlarla ilgili iddialar, herkesin, herzaman ilgisini çeker. Çünkü gayb ile ilgili bilgiler orada… Ancak kaderin değiştirlmesi noktasına gelindiğinde tekrar tekrar düşünülecek konu.

Bedenen geçmişe de geleceğe de gitmek imkansız. Ufak bir deneyle kanıtlayabilirim;

Bir saattir bir odada duruyorsun. Yarım saat öncesine yolculuk yaptığını düşünelim. Bu yarım saat içerisinde odadaki havayı soludun, bu arada bir bardak su içtin. Şu anki bedeninle yarım saat öncesine gidebilsen şu anki bedeninde bulunan atomlar; yarım saat önce önündeki bardakta, çevrendeki havada olacaktı. Aynı atomların hem senin bedeninde hem bardakta ve çevrendeki havada olması mümkün olmayacaktı.

zamanda yolculuk, time travel

Bunun sonucunda geçmişe de gitsen, geleceğe de gitsen, şimdiki bedenini oluşturan malzeme başka bir oluşumda olduğundan ve hem senin bedeninde hem de başka oluşum içinde olamayacağından zaman yolculuğu bedenen imkansızdır.

Bunun dışında bilimsel olarak düşündüğümüzde; dünyanın ve diğer gök cisimlerinin uzaydaki konumlarını düşünürsek yarım saat içerisinde milyonlarca kilometre yol aldıklarını görürüz. Uzayda bulunduğumuz koordinatlarla yarım saat öncesi bulunduğumuz koordinatlar arasında o kadar çok değişken, yön ve hızda yolculuk yaptığımızı düşünürsek; yarım saat önceki koordinatlara hassas bir şekilde dönebilmemiz imkansız haldedir.

Dünya’nın hareketlerinden; dönmesi, eğilmesi, Güneş etrafında mesafe alması, Ay’ın çekimleri, Güneş sistemi ile hareketi, Samanyolu Galaksisi’nde hareketi, galaksi ile birlikte uzayda yolculuğu, diğer galaksilerin çekimleri, yıldızların, gezegenlerin çekimleri gibi bir çok değişken yön ve hızın en hassas matematik işlemleri ile tespit edilmeleri mümkün olamayacaktır. Bu nedenle ne yarım saat önceki koordinatları tespit etmek, ne de yarım saat sonraki evimizin ve kendimizin uzaydaki bulunulacağı koordinatı tespit etmek mümkün olamayacaktır.

tv izleme

Ancak zaman yolculuğu; zamanı seyredebilme şeklinde mümkündür. Zamanı yanımıza getirerek seyredebiliriz. Bunun basit bir şeklini zaten yaşıyoruz. 50-60 yıl öncesi çekilmiş bir filmi seyrederken o yıllardaki mekanları, insanları, olayları seyrediyoruz.

Sonuç; geleceğe ya da geçmişe gidip kendimizi öldüremeyiz. Ancak geçmişte çekilmiş küçüklüğümüzle ilgili videoyu seyrederiz,

Belki gelecekte ileri bir teknoloji ile, yakın gelecek ile ilgili radyodalgalarının yakalanması ile (Cin suresi 8-10. ayet) gelecekteki yaşlılığımızı da seyredebiliriz:

وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاء فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَسًا شَدِيدًا وَشُهُبًا ﴿٨﴾ وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَن يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَّصَدًا ﴿٩﴾ وَأَنَّا لَا نَدْرِي أَشَرٌّ أُرِيدَ بِمَن فِي الْأَرْضِ أَمْ أَرَادَ بِهِمْ رَبُّهُمْ رَشَدًا

8. “Doğrusu biz göğü yokladık; fakat onu güçlü koruyucular ve şihablarla kaplı (doldurulmuş)
bulduk.”

9. “Oysa gerçekte biz, dinlemek için onun oturma yerlerinde otururduk. Ama şimdi kim dinleyecek olsa (hemen) kendisini izleyen bir şihab bulur.”

10. “Doğrusu bilmiyoruz; yeryüzünde olanlara bir kötülük mü istendi, yoksa Rableri kendileri için bir hayır mı diledi?” (Cin 8-10)

Ayetlerden anlaşıldığı gibi yakın gelecekle ilgili bigilerin gökyüzünde ses dalgaları halinde olduğu anlaşılmaktadır. Cinler; bu teknolojiye sahip olduklarından ve bu dalgalardan aldıkları (çaldıkları) bilgileri kötü niyetli insanları kullanarak ve insanların inanç sistemini bozmak için kullanmışlar.

Ancak Kurân-ı Kerîm indirldiğinde Rabbimiz tarafından engellenmişlerdir.

Işınlama; zaman yolculuğundan farklıdır. Yani ışınlama yaptığınızda zamanda yolculuk yapmıyorsunuz. Aynı zaman içinde mekan değiştiriyorsunuz. Yani geleceğe ya da geçmişe ışınlanmıyorsunuz. Aynı zaman içinde hızlı bir yolculuk yapıyorsunuz.

Geçmişte aylarca develerle yapılan yolculuğu; nasıl ki zamanımızda uçakla saatler içinde yapıyorsanız; gelecekte bu yolculuğu saniyeler içersinde yapmak mümkün olabilir.

ışınlanma, teleportation

Özellikle cansız maddenin, geçmişte; bir an içerisinde kilometreler uzağa yolculuk yaptığını (ışınlandığını) Kurân-ı Kerîm bize bildirmektedir. Hz. Süleyman döneminde bir bilim insanının; Sebe melikesinin tahtını bir anda kilometreler ötesinden ışınladığını Rabbimiz Neml suresi 40-42 ayetleri ile bize bildirmektedir:

قَالَ الَّذِي عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْكِتَابِ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِندَهُ قَالَ هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّي لِيَبْلُوَنِي أَأَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ وَمَن شَكَرَ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ رَبِّي غَنِيٌّ كَرِيمٌ ﴿٤٠﴾ قَالَ نَكِّرُوا لَهَا عَرْشَهَا نَنظُرْ أَتَهْتَدِي أَمْ تَكُونُ مِنَ الَّذِينَ لَا يَهْتَدُونَ ﴿٤١﴾ فَلَمَّا جَاءتْ قِيلَ أَهَكَذَا عَرْشُكِ قَالَتْ كَأَنَّهُ هُوَ وَأُوتِينَا الْعِلْمَ مِن قَبْلِهَا وَكُنَّا مُسْلِمِينَ

40. Kitaptan bir ilmi olan kimse ise; gözünü açıp kapamadan ben onu sana getiririm dedi. (Süleyman) onu (melikenin tahtını) yanıbaşına yerleşmiş olarak görünce: “Bu,” dedi, “şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni sınamak üzere Rabbimin (gösterdiği) lutfundandır. Şükreden, ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük edene gelince, o bilsin ki, Rabbimin hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, çok kerem sahibidir.”

41. (Süleyman devam ederek) dedi ki: “Onun tahtını bilemeyeceği bir hale getirin. Bakalım tanıyacak mı, yoksa tanıyamayanlar arasında mı olacak.”

42. Melike gelince: “Senin tahtın da böyle mi?” dendi. O, şöyle cevap verdi: “Tıpkı o!” (Süleyman, şöyle dedi:) “Bize daha önce (Allah’tan) bilgi verilmiş ve biz Müslüman olmuştuk.” (Neml 40-42)

Abdurrahman Yördem,
4 Şubat 2018.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Warcraft, 23.02.2018, 02:53 (UTC):
Hocam bu zaman yolculuğu garip bir şey bir kere insanın bunu yapabilmesi için
atomlarına ayrılması gerekir.. Zamanı bükmek hiçde kolay bir iş değil.. saygılarımla
yeni yazılarınızı bekliyoruz..Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52728729 ziyaretçi (133991107 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler