Zaman
 
zaman, time

Zaman

Zaman, ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem, uzaysal boyutu olmayan bir sürekliliğe verilen addır. Zaman, zaman birimleri, lineer ve doğrusal zaman, zamanda yolculuk, boyutlar, bast-ı zaman, deja vu, görecelik teorisi gibi konuları bu kategoride bulabilirsiniz.

zaman, time, kum saati

Bu Kategorideki Bazı Makaleler

Bu sayfa hakkındaki son yorum:
Yorumu gönderen: Arşimet, 17.04.2017, 13:21 (UTC):
Herşey koca bir yalan, sanal ve geçici fişin çekilmesi bekleniyor, çekildimi biter. okadar....................Üzülmeee Her Başlangıcın Birde Sonu Vardır

Yorumu gönderen: yusuf, 26.11.2010, 11:50 (UTC):
zaman kaderin kazaya dönüşmesidir. Allahu tealanın olayları sırayla yaratmasıdır. zamanın hız ile bir ilgisi yoktur. (((((Allah katında zaman yoktur; çünki orada kader yoktur.)))))

Yorumu gönderen: moz, 04.09.2010, 10:18 (UTC):
Zaman evrenimizin başlangıcında yaratılan ve evrenin ayrılamayan önemli bir parçasıdır. Kıyametle beraber o da yok olacaktır.

Yorumu gönderen: Yns, 22.07.2010, 09:36 (UTC):
yorumlara bakılırsa zaman oldukça değerli hemde çok.

Yorumu gönderen: murat, 15.07.2010, 22:20 (UTC):
zaman akıp gittikçe gözlerim daha çok doluyor

Yorumu gönderen: R.nur 33.söz, 21.05.2010, 08:49 (UTC):
Zaman hareketin zembereğidir.İki adam düşün biri yelkovanın biri saniye çubuğnun üstüne binmiş.biri yerinde sayarken diğeri tüm saati gezer.saniyedeen 10 kat küçük zaman biriminde 60'ar gider gösterge dünyanın güneş etrafında döndüğü yer kadar büyür ve zaman 60 Çarpılarla.....küçülür birileri yeride iken birileri kainatta turlar atabilir bastı zaman miraç....

Yorumu gönderen: süperego, 03.04.2010, 09:25 (UTC):
bence zaman diye birşey yok.zaman algılamadan başka bir şey değil.ayrca zaman neden ışık hızı ile ilşkilendirilir.şuan ölçülebilen en yüksek hız odurda ondan.ışık hızının bin katı veya milyon katı hızlı olunsa zaman ne olur.

Yorumu gönderen: Büyük Kâşif, 17.03.2010, 17:12 (UTC):
Zaman diye bir şey yoktur.

Yorumu gönderen: Birşey, 12.03.2010, 23:01 (UTC):
Vaaz camide olur,ALLAHIN ne,bildiğini deyil neyi bilmediğinizi fark edin..

Yorumu gönderen: gs26, 10.03.2010, 19:32 (UTC):
Dünya Bir Gündür Ogün Bugündür

Yorumu gönderen: isimsiz, 01.03.2010, 09:34 (UTC):
bu gördüklerime şaşıyorum

Yorumu gönderen: karlıdağ karbeyaz , 31.01.2010, 17:57 (UTC):
peki bu zaman düzleminde ezelin yeri neresi.yoksa ezel başka bir düzlemdemi<<******<****

Yorumu gönderen: Hakk Aşığı, 24.01.2010, 23:52 (UTC):
. Kısaca madde, bünyesinde maddeyi ve karşıt maddeyi eşit sayıda bulundurur. Karşıt elektronların frekansı sıfırla (-) sonsuz arasında bir deger taşımaktadır. Yani karşıt elektronlar (-) değerli frekansa sahiptir. Elektronlar ise (+) değerli frekansa sahiptir. Frekans ile ağırlık arasında kesin bir ilişki vardır. Bu ilişki paraleldir. Yani frekans arttıkça ağırlık artar. Böylece (+) frekans artırılırsa bu âlemde ağırlık artacaktır.
Bir âlemde ölçülebilen ağırlık ise (+) ağırlıktan (-) ağırlık çıkarıldıktan sonra kalan (+) ağırlıktır. Eğer (-) frekans artırılırsa (+) frekans aynı kaldığı taktirde maddenin ağırlığı azalır. (-) ağırlığı arttırmaya devam edersenlz (-) ve (+) değerlerin eşdeğer olduğu noktada foton oluşur. (-) ağırlık daha da arttırılırsa madde (-) ağırlık taşır.
Üst hıza ulaşmak ise maddenin içindeki karşıt maddeyi (-) ağırlığı ağırlık itibariyle maddeninkinden öteye geçirmekle mümkündür.
Böylece (+) ağırlık (-) ağırlığa dönüşür. Ve madde artık karşıt madde olur. Yani maddenin içindeki hakim unsur elektron iken karşıt elektron olur. Bağımlı unsur ise karşıt elektron iken elektron olur. Böylece bir âlemde, o âleme ait olan madde artık o âleme ait olmayan karşıt maddeye dönüşmüştür.
Bu karşıt maddenin ağırlığı (-) negatiftir. Böylece bir âlemde o âleme ait olmayan bir madde elde edilmiş olur. Üst hıza ulaşmak ancak bir âlemde o âleme ait olmayan bir madde için mümkündür. İşte bu âlemde elde edilen bu karşıt madde yerçekimi kuvvetini yenecek olan ve üst hıza ulaşabilen maddedir..( Zaman , madde , hız ve aklınıza gelebilecek bilinmeyen her konuyu bilen kişiler ALLAH’A çok yakın olan gerçek ALLAH dostlarıdır. ) Hz. Peygamber şöyle buyurdu:“Takvaya erenler, ulu kişiler, Allah’ın görevlendirdikleri , tebliğ edeceklerine dair kendilerinden kati söz alınmıştır. Yanlarında oturmak bereket, yüzlerine bakmak ise aydınlıktır.”[Ramuzel Hadis S.289. 2873 Nolu Had.Şer.

Yorumu gönderen: Hakk Aşığı, 24.01.2010, 23:33 (UTC):
Bu kanunda üst hızların en üst sınırı düşünce hızıdır. Düşünce, kendi boyutları içinde her an hareket halinde olan bir sistemdir. Bu sistemin özelliği düşüncenin ne zahiri âleme, ne karşıt zahiri âleme, ne gayb âlemine, ne de karşıt gayb âlemine ait olmamasıdır. Bütün âlemlerden farklı boyuttadır. Bu farklı boyutta hem mekân itibariyle, hem de zaman itibariyle düşünce her koordinatta var olabilir. Yani hem bugünü, hem dünü, hem de yarını düşünebiliriz. Bulunduğumuz yeri de dünyamızı da, kâinatı da, kâinatın ötesini de yani yokluğu da düşünebiliriz.Ve düşüncenin asıl özelliği, düşüncenin, düşündüğümüz yere, düşündüğümüz an ulaşması ve orada tecelli etmesidir. Önce kendinizi oturduğunuz yerin dışında düşünün, sonra başka bir şehirde, sonra başka bir kıtada, sonra ayda, sonra güneşte ve nihâyet başka bir güneş sisteminde... Bir kaç metre ötesini ne kadar zaman aralığı içinde düşündü iseniz sonsuz uzaklığı da aynı zaman aralığı içinde düşünürsünüz. İşte düşünceniz, mesafe ne kadar uzak olursa olsun her yere aynı zaman aralığı içinde ulaşır. Bu hıza "düşünce hızı" denir.
Düşünce hiç bir âleme ait olmaması sebebiyle her âlemde sonsuz hızla hareket kabiliyetine sahiptir. Sonsuz hızın oluşabilmesi, bir âleme ait bir partikülün, bir birimin veya maddenin, başka bir âlemde hareket etmesi şartına bağlıdır.
Bir hidrojen atomuna eşdeğer olan bir nötron, içinde hem bu âleme ait olan elektronları, hem de aynı sayıda karşıt elektronları barındırmaktadır.

Yorumu gönderen: Hakk Aşığı, 24.01.2010, 23:23 (UTC):
ÜST HIZ KANUNU VE NÖTRİNOLAR:
Üst hız kanunu ışık hızının ötesine taşan yani sn. de 300 000 km lik hız duvarını aşan hızların kanunudur.Sonsuz hıza en güzel örnek nötrinolardır(Allah’ın elektronlara gönderdiği enerjidir). Nötrinolar hangi âlemde görev yapacaklar ise o âlemin dışında bir yol izlerler. Hareketleri doğrusaldır. Kendi âlemlerinde bulunmadıkları için hızları ışık hızının çok ötesindedir. Yani sonsuz hızla hareket ederler. Madde parçacığın v hızını w dalga hızına bağlayan temel denklemi,
w = c2/v
olarak elde etmiştik. Nötrinolar daima bize göre kendi âlemlerinin dışında bir yol izledikleri için v parçacık hızları sıfır kabul edilebilir. Bunu yukarıdaki denklemde yerine koyarsak nötrinolara bağlı dalga için sonsuz hız elde ederiz.
w.c2/0 = ¥
O halde nötrinolar kendi âlemlerinin dışındaki âlemler de doğrusal hareket ettikleri için sonsuz dalga hızı ile hareket ederler. Kısaca düşünce hızı ile hareket ederler.

Yorumu gönderen: REV PERT EM HRU, 18.01.2010, 15:39 (UTC):
Zamanı dile getirmek bir yana zaman kavramını anlamak cok güç oldugu kadar basittir. Herkes zamanı basta söylendiği gibi soldan saga düz bir dogrultu olarak algılar. Lakin bu dogrultuyu yukardan aşağıya çizersek emin olabilirsinizki ilahi zamanı anlamış oluyorsunuz. Çünkü çizgi yukardan aşagıya oldugunda yukarsı geçmiş aşagısı gelecek ve ortası o an oluyor. Aslında gecmişte gelecekte o anda birbirinden etkileniyor. Bunu bu şekilde idrak etmek elbetteki cok zor çünkü dörduncu boyutu hala tam olarak anlamış degiliz. Ancak zaman sadece ufak beyinlerimizin bize oynadıgı düşünsel bir yanılmadan ibaret aslında gecmişte gelecekte o anda bir birinden etkilenerek bizim yaptıklarımız ölçüsünde devam ediyor. Dörduncu boyutu tam olarak anladıgımızda hepimiz birer zaman makinesi olmamamız için hiç bir sebep bulunmamaktadır.

Yorumu gönderen: mehmet fatih ata, 06.01.2010, 22:11 (UTC):
ben zamanı hissedebiliyor ve hatta dokunabiliyorum

müdahale edilemeyecek kadar akışkan ve nefes alabiliyorum diyebileceğiniz kadar da huzur verici

Yorumu gönderen: günışığı, 26.12.2009, 12:25 (UTC):
zaman nedir?zaman;ne olursa olsun iyi yada kötü,yaşadığımız şeyleri geride bırakmamızı sağlayan,biraz herşeyi ona bıraktığımız da ilaç olan,yapılan yanlışlıkları düzeltmek ve daha iyiye gidebilmemiz için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir...zaman;hayatımızın GERİDE KALAN kısımlarrını emanet ettiğimiz,bize getircekelerinin İYİ ve GÜZEL olmasını umud ettiğimiz değerli bir kavramdır...zamanın bize getireceklerine inanmalıyız bunun için şahide gerek yok zamanın kendisine inanmak gerekir,buna kendi'miz ikna olmalıyız başkaları dediği için değil ki zaman içerisinde bunun böyle olduğunu yaşayıp gördüm...zaman iyi yada kötü herşeyin üstünü örter bunu biliyorum,herkes de bunu bilsin ve rahat olsun...:)

Yorumu gönderen: Fizikalimi, 25.12.2009, 23:05 (UTC):
ışık zaman mefrumunun sadece sınırını oluşturur , aşıldığı anda zaman da hükmünü yitirir , yüce rabbimin kudreti hakkında misal vermeye hem korkar hemde haya ederim , fakat minik bir misal vereyim; Melekut alemindeki Meleklerin ulvi olanları zamana her açıdan galiptir çünkü ışık hızına düşmeden kürsiden geçiş yaparak gerekli olan işlevi sürdürürler

Yorumu gönderen: Atraksiyon, 21.12.2009, 15:16 (UTC):
Zaman bir varlık bir yokluktur.Allah herşeyi anda yaratır.O Kün der ve herşey olur.Bir varlık bir yokluk.Yokluğun peşini varlık varlığın peşini yokluk takip eder.Bu takip öyle hızlı olur ki herşey var görünür.Kuantum teorisinin demek istediği de aslında budur.

Yorumu gönderen: strange, 29.10.2009, 05:38 (UTC):
IŞIK mı?

Yorumu gönderen: omuzutufekli25@, 19.10.2009, 13:04 (UTC):
elbette zamanın sınırı vardır.
en küçük parçası planck. ama bunun üst sınırı nedir?
dünyanın sonu zamanın da mı sonu demektir?

Yorumu gönderen: FuRKaN, 17.10.2009, 22:26 (UTC):
Eger uzayın sırrını çözebilirsek zamanıda istediğimiz gibi şekillendirebiliriz diye düşünüyorum

Yorumu gönderen: ayseqüll , 16.10.2009, 16:40 (UTC):
cok tşk ederim cok işime yaradı =))

Yorumu gönderen: Zaman nedir?, 29.09.2009, 08:27 (UTC):
Zamanı oLuşturan bizim duygularımız olduğunu düşündüm hep.0 duygu anında zamanında duracağını tahmin ediyorum?Bilemem ne kadar mantıklı..

Yorumu gönderen: osman, 07.09.2009, 21:01 (UTC):
bana ağır geldi biraz daha sade olsaydı sanırım iyi olurdu emeğinize sağlık teşekkür ederim

Yorumu gönderen: zerrin, 23.08.2009, 16:22 (UTC):
Bu yazı icin cok tesekkurler. bu konularda baska yazılarda olursa lutfen ekleyin

Yorumu gönderen: ravenpol, 19.08.2009, 08:27 (UTC):
Zaman da bir mahluktur, yaratılmıştır.Herşeyi yaratan ve hiçbir yarattığına muhtaç ve esir olmayan Allah zamana da mutlak hakimdir...

Yorumu gönderen: yaşar ismail, 09.08.2009, 15:00 (UTC):
zaman şudurki sonradan oluşan sonu ve sınırı olan şeyler için geçerlidir ve zaman izafi bir kavramdır.ALLAH için zaman yoktur.Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 56440045 ziyaretçi (143813420 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)