Zehirli Ates Ne Demektir? Cinler Bu Atesten Mi Yaratildi?
 
cinler, dumansız ateş

Zehirli Ateş Ne Demektir? Cinler, Bu Ateşten Mi Yaratıldı?

Cinler, Kurân-ı Kerîm'e göre "dumansız ateş'ten yaratılmış olan varlıklardır. İslam inancına göre göze görünen ve maddî yapıya sahip olan insanlar, balçıktan yaratılmıştır ya da insanın yaratıldığı sırada dünyadaki ortam dalak şeklindedir. Buna karşılık göze görünmeyen bir yapıya sahip olan cinler ise yaratıldıkları sırada dünyadaki ortamın kızgın alev ve dumanlar saçan bir ortam olduğu Kurân-ı Kerîm'in ifadelerinden anlaşılmaktadır.

Hicr suresi 27 ayette; "Cine gelince onu da (insandan cince) vücudun gözeneklerine nüfuz eden kavurucu ateşten yarattık." Rahman Suresi 15. Ayette ise, "Cini de halis ateşten yarattık" denilmektedir. "Cin" ve "Can" kelimelerinin anlattığı gözle görülmeyen varlıklar, Kuran'da "ins" kelimesinin karşılığı olarak da kullanılmaktadır.

Bu anlamda "ins" gözle görülen akıllı ve mükellef varlıkları, "Cin" ise gözle görülmeyen akıllı ve mükellef varlıkları temsil eden kelimeler olarak ele alınmaktadır. "İns" ve "Cin'in her ikisini birden ifade eden kelime ise "Sakaleyn'dir. Kurân ı Kerîm'de 30'dan fazla ayette cinden bahsedilmekte ve hatta müstakil 72. surenin adı da "Cin suresi" olmaktadır. Bu bakımdan mutlak bir varlık olarak cinlerin inkarı, İslam inancına göre mümkün değildir. Cinlerin gözle görülmemeleri onların yok oldukları anlamına gelmez.

Birçok şeyi gözle göremeyiz ama varlıklarını kabul ederiz. Mesela, elektriği gözle görmeyiz; ama varlığını kabul ederiz. Her insanın bir ruhu vardır. Ama gözle görmeyiz. Çok ihtiyacımız olan oksijeni kullandığımız halde görmeyiz. O halde cinleri inkâr etmemiz de mümkün değildir. Bu apaçık yüce kitabımız Kurân-ı Kerîm'de Cin Süresiyle mevcuttur ve Kurân-ı Kerîm'in çeşitli surelerinde cinlerle ilgili ayet-i kerimeler vardır.

KAYNAK BELİRTİLMELİ

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Ayşegül, 11.11.2015, 09:57 (UTC):
Kardeşim wc ye girince çığlıklar duyuyormus hoca cin lerin üzerine basmış demiş bu ne demek nasıl kurtulması lazim

Yorumu gönderen: akeb bin neccar, 21.04.2015, 06:36 (UTC):
Cin nin ham maddesi ateş
insanın topraktan yaratıldıgi gibi cinler sadece devamli insan bedenini sahiplendigi zaman seni içten içe yakar bütün Gözeneklerin nüfus eder ve acı çekmeye başlarsın

Yorumu gönderen: Soru, 15.10.2010, 06:45 (UTC):
Cinler ateşten yaratıldı.Ve bizim yanımıza gelebiliyorlar pekayla biz neden acı çekmiyoruz o ateşin gücüyle ?Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52975515 ziyaretçi (134729062 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler