Zekat ve Miras
 
zekat

Zekat ve Miras

Abdurrahman Yördem

Zekat

Mali müşavirleri bilirsiniz. Vergi mükelleflerinin yıllık gelir-giderlerini tutarlar. Kar ve zarar hesabını yapar, vergilerini hesaplar ve yaptıkları bu iş için de bedel alırlar.

Allah’ın (cc) emri olan zekât konusunda hesap yapacak uzman kişiler veya kuruluş var mı? Bilmiyorum. Etrafımızda bulunan cami görevlileri, hocalar, hafızlar?

Bunlara sorsanız cevap alabilir misiniz? Tabi alırsınız. Çok kolay. Üzerinden bir yıl geçmiş paranız ve altınınızın kırkta biri. Hepsi bu. Bu kadar kolay mı? Evler, arabalar, arsalar, tarlalar, fabrikalar, ürettiğiniz mallar, deponuzdaki mallar, alacaklarınız, borçlarınız, döviziniz… Aklıma gelmeyen daha neler.

Bu kadar kolay mı? Paranın üzerinden geçen bir yıl. Ancak faize yatırılan parada bu ölçüyü görebilirsiniz. Zaten parasını faize yatıran kişinin de zekât ile işi yoktur.

Peki, zekâtı kime verecek? Kurân-ı Kerîm, bu konuda açık. Ancak cami minaresi yapar, camiye halı alır veya camiyi yapar. Daha? Öğrenci yurdu yapar. Çeşme yapar. Birileri de: “Devlete vergi veriyorum ya!” der.

Miras

Namaz kılar, hacca gideriz. Hatta Kurân’ı hıfz ederiz. Ancak Rabbimiz bize neler emretti diye Kurân-ı Kerîm’i açıp bakmayız. Miras hakkında onlarca sayfa ayetlerde Rabbimiz “miras”ı açıklar. Açık açık ölen kişinin vasiyetinden başlamak üzere kime ne pay düşeceğini açıklar.

Açıklar; ama ayetler orada kalır. Devletin miras hukuku uygulanır. Herkes kavga-gürültü hakkına razı olur.

Neden? Çünkü ölüm hak, miras helaldir. Helal midir? Bu konuda camilerde bir vaaz dinlediniz mi? Hocalar, bu “miras” konusunu nasıl halleder, bileniniz var mı?

Abdurrahman Yördem,
Mayıs 2019.

Abdurrahman Yördem'in Diğer Yazıları ❯


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52993685 ziyaretçi (134784371 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler