Zemzem Icerken Okunacak Dua
 
dua, içerken, okunacak, zemzem

Zemzem İçerken Okunacak Dua

Zemzem suyu ikrâm edildiğinde, güzel kokuda olduğu gibi geri çevirmemeli, almalıdır. Su içtikten sonra Resûlullah'ın yaptığı gibi:

“Elhamdü lillâhillezî ce'alehü azben fürâten birahmetihî ve lem yec'alhü milhen ücâcen bizünûbî”

duâsını okumalıdır. Duâda, rahmeti ile suyu tatlı yapıp günahların sebebi ile acı bir tuz hâline getirmeyen Allah-ü Teâlâ'ya hamd olsun denilmektedir.

Zemzem, ne niyetle içilirse ona faydası olur. Bunun için, şifa için, sıkıntıdan kurtulmak için, son nefeste iman ile ölmek için. Onun için niye çok ihtiyacımız varsa ona niyet edip içmeli. Birden fazla şeye de niyet edilebilir. Zemzem içmeyi bir nimet bilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:

“Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir.”

“Zemzemi, belalardan korunmak niyeti ile içeni Allah korur.”

Abdullah ibni Mübarek, “Resûlullah “Zemzem, içildiği niyete göre faydalı olur” buyurduğu için, ben de kıyamette susuzluktan kurtulmak için zemzemi içiyorum.”

derdi. İbni Abbas de, zemzem içerken, “Allahümme inni es'elüke ilmen nâfian ve rızkan vâsi'an ve şifâen min külli dâin ve sekâm. Ya Rabbi, senden faydalı ilim, bol rızık ve her türlü hastalıktan şifa istiyorum”

diye duâ ederdi.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 54785323 ziyaretçi (139617718 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)