Zerdüst
 
Zerdüşt

Zerdüşt

Dinler Tarihi Araştırmaları

İranlı Peygamber. Zerdüstçülük (Mazdeizm) adıyla anılan dinin kurucusudur. "Avesta" adlı kutsal kitap, onun özdeyişlerini içerir.

Zerdüşt'e göre iyilik ve kötülüğün aynı kaynaktan çıkamayacağı, iyiliği Tanrı Ahura Mazda (Hürmüz), kötülüğü ise Ehrimen (kötü ruh, şeytan)'in temsil etmekte olduğu, her ikisinin sürekli savaş durumunda bulundukları, Zerdüşt dinine bağlı iyi ve dindar insanların Hürmüz'e katılmalarıyla Ehrimen'in er-geç yenileceğini savunur.

Yine Zerdüşt'e göre bu çarpışma, iyilikle kötülüğün, ışıkla karanlığın, gökyüzüyle yeryüzünün çarpışmasıydı. İnsan olmak isteyen, iyilikten, ışıktan, gökyüzünden yana olmalıydı. Gerçek dindarlık, oruçta ibadette değil; çalışıp üretimi artırmaktaydı. Bu ilkeler, sadece İran halkı için değil, tüm insanlar için geçerliydi.

Zerdüşt'ün bir Turan askeri tarafından öldürüldüğü söylenir.[1]

Kaynaklar

[1] A. Nevzat Odyakmaz, "Dinler Sözlüğü", Babil Yayınları, İstanbul 2008, s.237-238

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: muammer yıldırım, 13.03.2014, 17:10 (UTC):
okudum çok kısa ve bazı bilgilerimn yetersiz olduğu düşüncesindeyim mesela içki içmenin olaylara tersden bakmak gibi bazı mnitelikli önerileri olduğunu duymuştuBu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52996145 ziyaretçi (134790883 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler