Zeus ve Hera
 
Zeus ve Hera, Zeus and Hera, Zeus, Hera

Zeus ve Hera

Zeus, Girit'teki İda dağında doğmuştur. Babası Kronos, onu yemeye çalışırken; annesi Rea, araya girmiş, bebeği gözden uzak bir yerlerde Nymphe Amaltheia'ya bırakmıştır. Evrenin Kronos'dan soraki baş efendisi Zeus, yağmur yağdırmak, rüzgar estirmek, şimşek çaktırmak gibi işler yapar. Denizciler, ondan çok çekinirler. Tanrılar tanrısı olmakla birlikte mutlak tanrı değildir Zeus. Öbür tanrılara istediğini yaptırmak gibi bir yetkisi yoktur. Homeros, onu “insanların ve tanrıların babası” olarak nitelendirir. İnsan topluluklarını korumak, toplum düzenini ayakta tutmak, savaşanlara yardım etmek onun işidir.

Zeus, en çok aşklarıyla ünlüdür. Toprağın üstünde egemendir; ama en çok kadınlara egemen olmak ister gibidir. Aşka değil kadına düşkündür. Kadınları baştan çıkarırken ahlaki kaygılara düşmez. Bu anlamda bir tanrıdan çok bir insandır. Bir kadından bir kadına koşar.

Karısı Hera'dan çekindiği için bu yolda olmadık oyunlara başvurur. Genellikle hayvan kılığına bürünerek kadınları baştan çıkarır. Yine de ahlakçıdır. Bütün dünya, ahlak açısından zora düşünce; Zeus, şimşek çaktırır. Bütün tanrılar, Zeus'a baş eğerler. Kimseye acımayan Zeus, karısı üzerinde de tam anlamıyla egemendir, karısı onun buyruklarını adaletsiz bulsa da yerine getirmek zorundadır.

Zeus'la kimse tartışamaz. O, istediğinde tanrılara da insanlara da büyük acılar verebilir. Başlangıçtaki gençliğinden ve yumuşaklığından iz kalmamıştır, o artık korkulası bir ihtiyardır. Hem karısı hem kız kardeşi olan evlilik tanrıçası Hera, kocasına çok kızar ve onu adım adım izler. Gene de evlilikleri en uygun evlilik sayılmıştır. Hera'nın kocasını izleyişi yalnızca kadınlık duygularının etkisiyle olmaz. O böyle bir titizliği daha çok evlilik kurumunu ayakta tutabilmek adına sürdürür. Evliliğin koruyucusu Hera, evli kadınlarla özel olarak ilgilenir. Bir özelliği de kinciliğidir, kendisine yapılan bir kötülüğü, hatta bir yanlışlığı hiç unutmaz. Hera, kocasını adım adım izleyişiyle kıskançlığın simgesi olmuştur. Hera, aynı zamanda kahramanların koruyucusu ve kahramanlık duygusunun esinleyicisidir.[1]

Kaynaklar

[1] Afşar Timuçin, "Düşünce Tarihi", Bulut Yayınları, 3. Basım, 2000.


Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 53403397 ziyaretçi (135946260 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler