Zirve Diplomasisi (Summit Diplomacy)
 

Zirve Diplomasisi (Summit Diplomacy)

Kategori:Uluslararası İlişkiler terminolojisi

Zirve diplomasisi, uluslararası ilişkilerde devletlerin kullandıkları bir diplomasi türüdür. Bu tür diplomasinin özelliği, görüşmelerin ilgili tarafların en üst düzeyde temsil edilmesi ile yapılmasıdır.

Eski dönemlerde imparatorların, kralların yürüttüğü bu tür diplomasi, günümüzde de devlet başkanları, başbakanları gibi ülkelerin en etkili kişilerince yürütülmektedir. Zirve diplomasinin en olumlu yanı, görüşme masasında genellikle bir çözüme ulaşmanın temel şartı olan karşılıklı taviz verme konusunda en fazla olanağa sahip olan liderleri biraraya getirmesidir. Ancak böyle bir diplomasinin düzenlenmesi için gereken hazırlık çalışmaları, bu tür diplomasinin dezavantajını oluşturmaktadır.

İlgili Yayınlar ve Makaleler

  1. Prof. Hemant Joshi, "Media and Summit Diplomacy", www.suite101.com/article.cfm/mass_communication/75821
  2. Jan Melissen, "Summit Diplomacy Coming of Age", www.clingendael.nl/publications/2003/20030500_cli_paper_dip_issue86.pdf
  3. Zeynep Gencer, "Zirve Diplomasisi ve Politik Çözümleme". www.aksehirden.com/mumia-abu-jamal/zirve-diplomasisi-ve-politik-cozumleme.html

Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52739964 ziyaretçi (134026368 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler