Zor Sorulardan Siyrilma Hileleri
 
tartışma, discussion

Zor Sorulardan Sıyrılma Hileleri

Yunis Halilov

Çeviren: Akhenaton

Aşağıdaki makalede, zor sorulardan diplomatik taktiklerle sıyrılma hilelerinden bahsedeceğim. Dikkatle okuduğunuzda, bu hileleri birçok kişini (devlet bakanları, diplomatlar, siyasi görevliler, politikacılar vs) aynen tatbik ettiğine şahit olabilirsiniz.

  1. Mevzûya başka bir konu dahil edilerek (nasıl derler, söz arasına söz katarak) dikkati mümkün olduğunca esas konudan uzaklaştırmak. Örneğin; “Yeri gelmişken şunu da belirteyim ki, ...” ya da “Sizin sorduğunuzdan daha da ilginç olanı şu ki, ...”. ya da “Bir vakitler, filan hadise beni bundan daha çok etkilemişti.” deyip esas konudan farklı bir konuya atlanır ve dikkat, bu konunun gidişatı, bu yöne kaydırılır.
  2. “Bir süre sonra bu meseleye etraflı şekilde değineceğiz.” deyip soruya cevap vermek, “sonsuza kadar” ertelenir.
  3. Konu, çeşitli kırmızı çizgiler ve yasaklara getirilir. Örneğin, “Bu, benim için çok şahsî bir meseledir ve bu yüzden ben, bunun aydınlatılmasına karşıyım.” ya da “Bilmiyor musunuz, bırakın bu tür konular hakkında konuşmak, bu konular üzerinde düşünmek şöyle benim tabiatıma aykırıdır.”, ya da alay / şaka yollu “Bu, çok gizli bir bilgidir.” denilir. Aynı taktikle, bu soruya cevap vermek için henüz erken olduğunu, bu meselenin henüz zamana ihtiyacı olduğunu söylemek de bu kabilden olan cevaplardandır.
  4. Soru, başka bir soruyla geçiştirilir ya da unutturulmaya çalışılır ve sorulan bu ikinci soruyla, soru soran kişiye karşı saldırıya geçilir. Örneğin, “Siz, bu soruyu şu vakit neden cevaplamadınız?” ya da “Siz kendiniz bu konuda ne düşünüyorsunuz?”, ya da “Siz, niçin bu sorunun cevabını almak için can atıyorsunuz (bu soruyu sormaktaki amacınız, çıkarınız nedir)?” gibi.
  5. Soruya muğlak ya da yuvarlak cevaplar verilerek dikkat ve konu dağıtılır.

  1. Sorunun cevaplanmaya bile değmeyeceği söylenerek başka birinin sorusu dinlenir;
  2. Sorunun çok seviyesiz olduğu belirtilir ve “Bu tür şeylerle vakit öldürmeye değmez.” havası yaratılır. Örneğin, “Aklınıza hiç soracak başka soru gelmedi mi?” gibi.
  3. Cevap vermekten kaçınılarak soru, başka birinin üzerine yönlendirilir. Örneğin, “Bu, filan zatın sahasına alanına giren bir meseledir. Bu soruyu ona sormanız daha uygun olur.” ya da “Rica ediyorum, konuyla alakasız sorular sorarak vaktimizi almayın.” gibi.
  4. Soruya cevap veren şahıs tarafından bilerek yanlış anlaşılır, bundan sonra da soru, cevaplayanın işine geldiği gibi cevaplandırılır.
  5. Soruya “Aklımda değil.” ya da “Hatırlamıyorum.” cevabı verilir.

Yunis Halilov'un Diğer MakaleleriAkhenaton'un Diğer Çevirileri

Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: ayşegül, 17.11.2010, 08:52 (UTC):
:)zor sorulardan değil ama işime gelmeyen konulardan köşeye sıkışmamak için "konu değiştirme"de iyiyimdir:)yani bazen ben bile"haydaa ne alaka?"derim kendime..güzel ve değişik bir yazı olmuş ellerinize sağlık...Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsmin:
Mesajınız:
 
 
📊 19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 52990285 ziyaretçi (134776248 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 4626 kişi. (5 Eylül 2010)

gizli, gizli ilim, ilim, gizli ilimler